Ak Parti anketinden kim çıkar?

Ak Parti genel merkezi bugünlerde Bandırma’da genel olarak halkın yerel seçimlerle ilgili eğilimini ölçmek amacıyla bir anket çalışması yaptırıyor. Aday olmayı düşünen siyasetçilerin sonucunu merak ettiği bir çalışma olsa gerek. Kulislerde de bu anketlerin sonuçlarına dair kimi söylentilere kulak misafiri olma şansımız oldu. Eminim bir çok kişi de sonuçlara dair fikir yürütüyordur.
Ak Parti genel merkezi bu anket çalışmalarında çıkacak sonuca bağlı kalacaksa genel olarak halkın onay verdiği bir siyasetçiyi adaylık koltuğunda görebiliriz.

ama tecrübeler gösteriyor ki aday belirleme kriterleri bazen değişikliğe uğrayabiliyor. Sözü fazla uzatmaya gerek yok bu değişim sandığa olumsuz etki yapacağını herkes tahmin ediyordur.

Aday belirleme aşamalarından biri de teşkilatta mevcut durumu tartışmak olmalı bana kalırsa. Hem adayları hem diğer koltuklara talip olan siyasetçilerin durumu uzun uzun konuşulmalı. Zaten 2 yıl bu görevi üstlenen bir teşkilata bu anlamda söz hakkı vermemek büyük hata olur diye düşünüyorum.

Anketlerin sağlıklı yapılması ve sonuçların dış etkilere ya da manüplasyona tabi tutulmaksizin genel merkeze ulaşması önemli. Sonucu değiştirecek ve halkın sesine kulak vermeyecek tüm hareketlerin sonucu çok olumsuz olacaktır.

Geçenlerde içinde bulunduğun sosyal çevreden bir dostum bana bir duyum aldığını ve anket çalışmalarında Ak Parti adaylarından dördünün önde gittiğini söyledi.
Bu isimler Haluk Sur, Halit Sezgin, Mehmet Kılkışlı ve Recep Şekerci imiş.
Duyumun kaynağını sormadım çünkü bırakalım Bandırma’nın sosyal yapısını iyi tanımayı, şöyle bir kaç aylık okuma ve kent algısını anlama çalışması bile bu isimlerin anketten çıkmasının imkansıza yakın olduğunu tahmin eder.

Yanlış anlaşılsın istemem eminim çok değerli görevini layığı ile yerine getirecek yetenekte Bandırma için önemli fikirleri yaşama geçirebilecek alt yapıya sahip kimselerdir bu isimler ama şartlar ne olursa olsun listenin diğer 4 isminden daha çok tanınır ve bilinir olduklarını söylemek hiç akla yatkın gelmiyor bana.

Çok derin bir analize gerek yok. Hemen çevrenizde farklı sosyal katmanlardan (içinde en az 3 genç ve 3-4 kadın’ın da olduğu)10-15 kişiye bu isimlerin tanınırlığını sorarsanız sonucu kendiniz de test edebilirsiniz.

Yeri gelmişken en son söyleyeceğimizi en başta dile getirelim,
bu anket listesinde Recep Eraydın’ın isminin olmamasına şaşırdım doğrusu. Her ne kadar 2009 seçimlerinin kaybedeni olsa da o süreci iyi izleyenler bu kayıpta onun çok büyük hataları olmadığını bilirler. Yada hata pastasının büyük dilimi ona ait değildi diyelim.

Yine geniş toplum kesimleri o süreçte Eraydın’ın mağdur edildiğini düşündüğünü belirtmeme gerek yok sanırım. Bu aslında başka bir yazıya konu olacak kadar derin bir mevzu. Ama 2014 seçimleri için içinde Eraydın’ın olmadığı bir listenin kazanma şansı yok şimdiden belirtmekte fayda görüyorum.

Bunun doğru olması, gerçek olması ya da doğruluğunun derecesi hiç önemli değil. Önemli olan toplumsal algıdır. Bandırma’yı dikkatle izleyenler de algının bu yönde olduğunu teslim edeceklerdir.

Yıllardır dünya seçimlerini yakından izlemeye çalışıyorum. Benim işim bu. seçmen davranışlarının sandığa etkisini anlamaya çalışıyorum. Siyaset analizi dışında siyasal iletişim değerlerinin sandıkta ne gibi değişikliklere neden olduğu konusunda kafa yormak hem keyifli hem de yorucu.
Ama bir kampanya yöneticisi olarak konumlandırmanın seçmen algısı üzerinde direkt etkisi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

yine ankete dönecek olursak, Sonuçları muhtemel ak parti adayını belirleyecek önemde olan bir çalışma Ankara’ya davet edilmesi muhtemel aday adaylarının listesini de verecektir.

Ve bu çalışmadan bana kalırsa yukarıda ismi öne çıkanlar listesinde olmayan diğer isimler ; Yakup Ataş, Alp Bostancı, Göksel Karlahan ve Bora Öziş küçük farklarla önde çıkacaktır. Bu isimden 3’ünün de genel merkeze mülakata çağrılması muhtemeldir.

İsimleri tek tek ele alalım;

Yakup Ataş; siyaset için oldukça genç denilebilecek yaşına rağmen Ak Parti için her makama yakıştırılan bir kanaat önderi olmayı başardığı çok net görünüyor. Partinin yardımseverliği ile anılan ismi. Ve iş dünyasında kısa sürede ciddi başarılar yakalamış. Genç birine göre önemli bir başarı parti içinde epey takdir gören bir isim olduğunu da söylemeye gerek yok sanırım.

Göksel Karlahan; sivil toplum’da önemli görevler elde etmiş ve çarşı esnafı tarafından da sevilen biri ankette görünür yerde çıkacağını düşünmemin nedeni de insan ilişkilerindeki başarısı olarak gösterilebilir.

Alp Bostancı; Bence en ilginç aday figürü Alp Bostancı olacaktır. Merkez sağdan gelen biri ve ortalama kitleyi peşine takma konusunda bir adım öne çıkabileceğini düşünüyorum. Bandırma’nın sosyal yapısını dikkate alırsak merkezden gelen biri olması ve liberal değerlere inanan özgürlükçü bir lider konumlandırması konusunda sorunsuz çalışabilecek biri olması açısından bence Ak Partiye önemli bir avantaj sağlayabilir . Partinin 40’lı yaşların sonundaki Alp abisi hem duruşu hem de vizyon sahibi bir iş adamı olması açısından ciddi bir sonuç çıkarabilir. Dezavantajı ise çok fazla tanınmıyor olması ama yine de ankette ilk dörde girmesi şaşırtıcı olmaz.
Ak Parti Alp Bostancı ile dikkat çekici bir kampanya yürütebilir.

Son olarak da Bora Öziş’i değerlendirelim, anket sonucunda ilk dörtte çıkması muhtemel adaylar arasında tartışmasız en tanınanı en bilineni Bora Öziş’tir. 2009 seçimlerinde oy kullanan hemen herkesin bildiği bir isim olan Öziş’in Bandırma’da tanınırlık oranının %80’in üzerinde olduğunu düşünüyorum. Bu önemli bir avantaj diğer bir avantaj da 2009 seçimlerinde aldığı 8bin oy. Doğru bir analizle bu oyların çok ciddi bir kısmının benim kararsız seçmen dediğim bazı danışman arkadaşlarımın da siyasetsiz seçmen olarak adlandırdığı kitleden geldiğini görmek mümkündür.

Seçimi nasıl kazanırız sorusuna benim verdiğim ilk yanıt karasız seçmenleri etkileyerek oluyor. Yani kampanya sürecinin toplam iletişim süreçlerinden tutun da aday seçimine kadar tüm detaylarının bu kitle üzerinde etkili olması gerekiyor. Bora Öziş’in bu anlamda çok daha şanslı olduğunu söylemekte yarar var . Genç bir siyasetçinin gençler ve kadınlar üzerinde pozitif bir etki yaratma olasılığı mümkün. Tanınırlık seçim kazanma adına yeter koşul değildir ama gerek koşuldur. Tanınmak seçimi kazanmak demek değildir ama sizi rakipleriniz arasında ön sıraya taşır. Öziş aday olur mu bilinmez ama bence görünür bir yerde olmalı.

Tecrübelerime dayanarak şununu söyleyebilirim. Bu tür siyaset figürlerinin sadece fotoğrafı bile kararsız kitle üzerinde etki yaratabilir. Sosyal demokrat çizgisi de önemli bir avantaj.
Dsp’den transferi konusunda sorulacak sorulara ise her zaman hazırlıklı olması gerekiyor. Bu detaylara göre Bora Öziş’in anketten ilk ikide çıkacağına hemen hemen eminim diyebilirim.

Aslında yapılması gereken bu dört adayın ortak bir çalışma yapmaları tabi ki başta da belirttiğim gibi Recep Eraydın’ı da ekibe katarak. Bunun haricinde bir formül henüz kampanya sürecine bile girmeden Ak Parti’ye kaybettirecektir. 2014 süreci seçimi kaybettikleri 2009’da çok daha zor geçecektir. Türk siyasetinde kutuplaşma arttı. Ve Bandırma’da Chp’ye verilmesi muhtemel oyların önemli bir kısmı aslında Ak Partiye verilmek istenmeyen oylar diyebiliriz.
Bunu geçen gece genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bandırma ziyaretinde gördüm diyebilirim . Aslında Kılıcdaroğlu benim uzun zamandır dinlemediğim kadar çok başarılı bir konuşma yaptı. İçeriği dolu bir konuşmayı böyle irticalen yapmak oldukça zordur. Ama Bandırma’nın sayın genel başkana ilgisi çok çok azdı diyebilirim. Meydanda toplasanız 2-3 bin kişi vardı. Aslında anketlerde %40’lar düzeyinde oy alan bir parti için oldukça şaşırtıcı bir durum. Demek ki bir yerde Bandırma’da Chp’ye verilen oyların önemli bir kısmının Ak Parti politikalarına tepki oyları olduğunu söyleyebiliriz.
Bu kritik eşiği aşmak için de Ben Alp Bostancı ya da Bora Öziş’in oldukça ideal figürler olduğunu düşünüyorum.

Her zaman söylediğim gibi adaylar arasında herhangi birine avantaj sağlamak gibi bir amacım yok ortalama ve önyargısızca bakan gözler az çok analizlerime hak vereceklerdir.

Bu konuda birkaç fanatiği saymazsak çok önemli geri bildirimler alıyorum diyebilirim. Nihayetinde analizimi bir siyasal iletişimcinin Bandırma’da hangi tarz bir kampanya etkili olabilir ve bu kampanyaya en ideal aday kimdir üzerinden yapıyorum.
Yani benim için hangi partinin ve hangi adayın seçimi kazanacağı değil hangi kampanyanın o bölgede farklılık yaratacağı ve hangi siyasetçinin bu kampanyaya uygun aday olacağıdır.
Ama anket konusunda başka bağımsız bilinirlik, itibar değerleri gibi değişkenleri de göz önüne alıyorum diyebilirim.

Yeri gelmişken belirtelim Chp Bandırma’da oldukça avantajlı ve seçimde ipi göğüslemeye bir adım daha yakın. Ama seçim ankette değil sandıkta kazanılır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>