Bandırma Başkanını ararken. Ahmet Göçmez’in adaylık bildirgesi üzerine bir deneme

Yerel seçimlere hatır sayılır bir zaman var. Planlama yapmak ve ciddi bir iletişim stratejisi belirleyerek sonuca ulaşmak ve medya planlaması kanallarını efektif kullanmak adına önemli bir aralık bu zaman dilimi.

 

Bandırma seçmeni alt yapısı itibariyle siyasi partiler arası ciddi bir taban geçişkenliğine oldukça yatkın özellikler gösteriyor bu da seçmen davranışlarında tepki oylarının ciddi bir yer tutmasına neden oluyor diyebiliriz.

 

Muhalefet konumu itibari ile Chp’li aday adaylarının daha net biçimde gündemde olduklarını görmek mümkün bu dönemlerde aday adayları için gündemde kalmak en önemli ayrıntı.

 

 Aday adaylarının eğilim yoklamaları ile parti delegeleri ya da yöneticileri tarafından seçileceği sistemler içinde adayların üyelerin kalbini kazanacak ve sistem içinde umut vaat edecek en iyi seçeneğin kendileri olduğuna ikna amacıyla bir ikna stratejisi yürütmek için çok zamanları bulunmuyor.

 

Seçim süreci boyunca partilerin stratejilerini kampanya yönetimlerini aday adaylarının iletişim çalışmalarını, adayların seçim dönemi performanslarını yorumlamaya devam edeceğiz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi adaylardan ya da partilerden birine herhangi bir şekilde avantaj sağlamak gibi bir derdimiz olmadığını da tekrar belirtmem gerekiyor sonuç itibari ile işimiz siyasal iletişim anlamında veri üreterek adaylara da eksikleri noktasında destek sağlamak da diyebiliriz.

 

Chp aday adaylarının görece olarak ön plana çıktığını söylemiştik aslında Chp kurumsal anlamda önemli bir strateji hatası yaparak yönetim kurulu üyesi olan adayların istifası için  daha önce açıkladıkları tarihi daha ileri bir tarihe erteledi. Bu kurumsal kimliği oturmuş bir siyasi parti için oldukça problemli bir duruma işaret ediyor. Genel seçmen kitlesi ege kıyılarında tatilde olan bir siyasi parti aday adaylığı başvurusunu ramazan ayının tam içine denk gelen bir tarihe alarak bence ciddi bir strateji hatası yapmıştır. Zaten Chp’ye yakın kimi köşe yazarlarının belirttiği üzere Chp adaylığı için 33 ilde hiç başvuru olmamıştır. Zaten bu sürenin uzatılması da yeterince başvuru olmamasıyla ilgilidir.

 

Kazanması muhtemel görülen bölgelerde aday bolluğu yaşanması da normal olsa gerek en azında psikolojik olarak bu bolluk bölgesel bir üstünlüğü de ifade ediyor. Tam da Bandırma’da olduğu gibi. Bu psikolojik üstünlüğün ilk adımları 2009 seçimlerinde atılmıştı. Tabi bu algı bütünlüğüne Ak Parti yönetiminin sağladığı katkı da yadsınamaz. Ama pastanın büyük dilimi Sedat Pekel ve belediye yönetimine ait. Hizmette gözle görülür değerler üretme ve bunu başarılı bir şekilde duyurma konusunda kimi sorunlar yaşanmış olsa da iletişim konusunda atılan adımlarla yerleşik bir algı bütünlüğü oluşturmayı başardılar.

 

Bandırma’da da Chp’li aday adayların performanslarını ürettikleri siyasal iletişim değerine göre değerlendireceğiz adaylar belirlenmeye başladığında da diğer siyasi parti ve adayları gündeme alacağız.

 

Geçenlerde aday adayları hakkında araştırma yaparken Chp İl Genel Meclis üyelerinden Ahmet Göçmez’in aday adayı olduğunu kendi sosyal medya platformundan öğrendik. Adayların bu süreçte kendi iletişim faaliyetlerini farklı kanallar aracılığı ile yürütüyor olması gerçekten önemli, benim dikkatimi çekense Ahmet Göçmez’in adaylık açıklamasını bir deklarasyonla yapmış olması.

 

Temel hatları ile oldukça amatörce hazırlanmış olmasına rağmen net bir hedef koyulması anlamında bence başarılı bir uygulamadır. Daha önce ki yazılarımızda Proje- Vaat dengesini açıklamış ve projelerin bir hikayeye sahip olması gerektiğini aksi halde pek kalıcı olmayacağını belirtmiştik.

 

Chp Bandırma belediye başkan aday adaylarından Ahmet Göçmez’in deklarasyonunu değerlendireceğiz.

 

 

(AKP iktidarı tarafından bölgemiz üzerinde yapılan yeni ve rant üretmeye yönelik planlamalar yerli ve yabancı grupları bölgede yatırıma yöneltmekte, Kural tanımazlık ve Denetimsizlik nedeniyle de bölgemizin ve insanlarımızın ortak değerleri ciddi tehdit altına girmektedir.)

 

Aday metnin giriş kısmında Akp’nin bölgemizi rant üretmeye yönelik planlamalarla yerli ve yabancı grupların yatırımına açık hale getirildiği denetimsizliğin de insanımızın ortak değerlerini tehdit ediğini belirtmiş. Burada ortak değerlerimizin ne olduğu muğlak bırakılmış ve adayın yabancı yatırımcıya karşı olduğu şeklinde bir anlam çıkmış. Aslında AK partinin politikalarının yatırımcıyı arttırdığı ama denetimsizliğin sorun olabileceği şeklinde bir okuma yapmak mümkün.

 

Mevcut belediye yönetimi ile aynı siyasi partiden aday adayı olan siyasetçiler için bu tür bildirgelerde dikkat çekilmesi gereken bazı detaylar vardır. Projelerde mevcut sistemin başarısızlığı olarak okunması muhtemel alanlara temas ederken dikkatli olmak gibi.

 

Chp’li başkan tarafından yönetilen bir belediyeyi yeni dönemde yönetmeye talip olmak ortaya koyduğunuz içeriğin daha önceki yönetim tarafından dikkate alınmadığı anlamında okunabilir.

 

(HEDEFİMİZ ; Kenti, Doğayı, Toprağı, Suyu, İnsanı savunan bir Kent Yönetimini oluşturmaktır.)

 

Acaba mevcut belediye başkanı Bandırma’da doğayı, toprağı, suyu insanı savunan bir kent yönetimi konusunda başarısız mıdır? Eğer vurgu bu yönde değilse yani bu konularda yönetim başarılıysa neden yeni ve farklı bir adaya ihtiyaç duyalım ki?

 

Bu tür metinlerde seçmen tarafından sorulması en muhtemel soru olan belediye başkan adayı olarak neden sizi tercih edeyim? ya da farklı olarak ne vaat ediyorsunuz sorularına pratik yanıtlar bulmak gerekir. Çünkü değişimi tetikleyemezseniz mevcut sistemin ya da yönetimin değişmesine yönelik bir algı oluşturmakta güçlük çekersiniz.

( Halkımızın en önemli tüketim maddesi olan EKMEK ve çeşitleri Belediye tarafından kurulacak olan HALK EKMEK FABRİKASI’nda sağlıklı bir şekilde üretilip UCUZ olarak halkımıza ulaştırılacaktır.)

Belediye başkan adaylarının belediyenin asli görevleri dışındaki konularda proje üretirken dikkat etmesi gereken bir takım detaylar vardır. Bu metinde görüldüğü üzere ucuz ekmek üretmek belediyenin görevi kesinlikle değildir. Belki büyük metropollerde sınırlı sayıda ihtiyaç sahibine verilmek üzerine üretim yapılabilir. Bunun da çeşitli yolları vardır örneğin hizmet satın alabilirsiniz yada kupon vb kolaylaştırıcı çözümlerle piyasanın dengesini bozmadan ihtiyaç sahiplerine destek sağlayabilirsiniz. Ama ekmek fabrikası kurmak ve serbest piyasada ekmek üreterek ve satarak kazanç elde eden ve vergi ödeyen esnaflarla haksız bir rekabet ortamına girmek belediyelerin görevi olamaz. Bu satırlar ekmek üreticileri ve satıcıları için pek hoş karşılanmamış olabilir.

 

 

(Şehrimizde Ana Caddeler dışında Rant’a dayalı tüm Parkomat uygulamaları kaldırılacaktır. Mevcut Otopark alanları dışında yeni alanlar yaratılıp İşletmeleri Belediye tarafından yapılacaktır.
Şehrimizin Cadde ve Sokaklarındaki halkın yaşamını zorlaştırıcı KİŞİSEL ÇIKAR sağlamaya dönük İşgallere son verilerek, yeni düzenlemeler yapılıp uygulanacaktır)

Bandırma’da yol ve kaldırım işgallerinin boyutu hızla arttı ve önlenemez hale geldi.  Sanırım bundan sonra da bu konuda bir değişiklik yaratmak oldukça güç olacaktır. Kişisel çıkar sağlamaya dönük işgaller arasında kastedilen sanırım sevgi yolu ve meydanda hizmet veren mekanların oluşturduğu işgaller kastediliyor. Tam olarak ifade edilmese de önemli ve ses getirecek bir uygulamaya imza atılmış olacak. Çeşitli tepkileri de beraberinde getirmesi muhtemel bu tür projelerin esnaflara oluşturacağı hak kaybının da hangi yollardan iade edileceği de net olarak bildirilmeliydi. Parkomat uygulamasını ben oldukça başarılı buluyorum devamı şehir trafiği adına faydalı olacaktır kanaatindeyim.

 

 

Metin boyunca çöp toplamadan halk meclislerinin kurulmasına, indirimli taşımacılıktan yaşlılar için özel olanaklar sunan hizmetlere kadar sosyal belediyecilik konusunda çeşitli vaatler sıralanmış. Bir aday adayının seçmenleri için bu tür bir içerik üretmiş olması çok önemli her ne kadar eleştirmiş olsak da takdir ettiğimizi de belirtelim bu adayın hizmete ne kadar hazır olduğunun da göstergesi sayılabilir.

 

Ben sosyal belediyecilik uygulamalarına kategorik olarak mesafeli olduğum için bedava sunulan ya da serbest piyasada haksız rekabet oluşturacak uygulamaları benimsemediğimi belirtmeliyim o nedenle ağırlıklı bir kısmı sosyal projelerden oluşan bildirgenin detaylarına çok inmek istemiyorum.

 

Her ne kadar içeriği şeffaf ve net bir iletişim stratejisi olmadan amatörce yönetiliyor olsa da bir sosyal medya kanalının kullanılması ve bir seçim bildirgesi yayınlanmış olmasını önemli bir faklılık olarak gördüğümüzü belirtelim.

 

2014 yerel seçimleri başta cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler olmak üzere daha sonraki tüm sandık sonuçlarını domino etkisi ile değiştirmeye müsait bir seçim olacak. Tabanda yapılması muhtemel Mhp – Chp ittifakını da göz önünde bulundurursak daha merkezde olan adayların tercih edilmesi daha muhtemel görünüyor. Seçmen algısının yönlendirilmesi adına yine merkezde görünen seçmen kitlesinin harekete geçirilmesine yönelik bir siyasal kampanya yürütmek başarıya giden önemli anahtarlardan biri olacaktır. Yeri geldikçe aday adaylarının ürettikleri içerikleri siyasal iletişimci gözüyle değerlendirmeye devam edeceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi burada amacımız bir adayın lansmanını yapmak bir partiye ayrıcalık sağlamak değil.

Bandırma gibi taban geçişkenliğinin yoğun olduğu bir şehirde tüm inovatif eylemler dikkat çekecektir. Burada belki de bir ip ucu olması açısından aday adaylarının kadro hareketinin bir parçası olduklarını ve mümkünse bu kadroların gençlerin ağırlıklı olduğu kadrolar olduğunu beyan etmeleri de önemli bir ayrıcalık sağlayacaktır. Bandırma dikkatle adayları bekliyor seçim günü yaklaştıkça kulisler de artacaktır. Ama bu günden adından söz ettirmek önemli başarılara imza atmak için önemli bir başlangıç olabilir. Yeri gelmişken sayın Ahmet Göçmez’e de başarılar dileyelim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>