Başbakan Bandırma’ya ne söyledi?

Doğrusu ben Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın
Bandırma mitinginde maçı başlamadan bitirecek golü atacağını düşünüyordum.Öncelikle bu tarz bir katılım beklemediğimi belirtmeliydim.
Geniş meydanları doldurmanın zorluğu yanında o heyecanı ve ilgiyi de üst düzeyde tutmanın zorluğunu tahmin edebiliyorum.
Programın tahmin edilen ya da bildirilenden geç başlaması ve aşırı rüzgâra rağmen kalabalığın bir şekilde ilgisini kaybetmemesi önemli.
Yani bir liderin her şartta sadece görülmeye değer bulunuyor olması seçmen kitlesinde bıraktığı etki adına olumlu karşılanabilir.
Bu tür etkinliklerde kalabalığın coşkusundan önce sayısal değeri merak edilir.
Bir rivayet der ki Başbakan’ı Bandırma’da yaklaşık 20bin kişi takip etmiştir.
Muhalefetten dostlar tarafından da ilginin az olduğu konusunda fikir birliğine çoktan varılmıştır.
Tam rakamı sanırım kimse bilemez.Bu arada meydandan ki Etibor bayraklarına bir anlam veremedim açıkçası.Ben bu konuda beklentiyi daha önemli buluyorum. Sahne konumlandırmasının Sayın Başbakan’ın Atatürk’e sırtını dönmek istemediği için tam meydanın ortasına gelecek şekilde yapılması, sahanın da dinleyicileri alacak büyüklükte ayarlanması ile Başbakan’ın Atatürk’e sırtını dönmemek için bu şekilde bir tavır alması hayli önemli diyebilirim. Bu bile Başbakan ve ekibinin sadece sahne için bile uzunca süre düşündüğünü gösteriyor. Miting için böyle detay işçiliği takdire değer doğrusu. Bu etkinliği düzenleyenlerin beklentileri tam olarak gerçekleşti diyebiliriz. Zira sahne daha geriye alınabilirdi. Yani bekledikleri kadar kalabalığı yakaladılar. Teşkilatın mutlu olduğuna eminim.Daha önce Başbakan’ı takip etmemiş olanlar için alınan güvenlik önlemleri aşırı gelmiş olabilir. Ben Bandırma sokaklarında bu ziyareti yıllar önce Süleyman Demirel’in gerçekleştirdiği mitingle karşılaştıranları gördüm. Arada Ak Partinin konumundan. Erdoğan’ın tarzına kadar çok büyük farklılıklar mevcut. Süleyman Demirel de Başbakandı ama hiçbir zaman %50’nin rızasını kazanan bir siyasetçi olmadı.Bir dünya lideri de tabi ki. Eski siyaset tarzının, zamanı yakalamanın, terör vb sorunların artmış olmasının etkisi büyük zannediyorum.

Başbakan’ın konuşmasına geçmeden bence takdir edilmesi gereken bir detay daha var. Ak Parti teşkilatı kusursuz bir etkinlik çıkardı. Kutlamak gerek. Ama daha önemlisi de gençlik kollarının gece yarısına kadar süren ve Başbakanın gelişiyle de doruğa ulaşan heyecanı görülmeye değerdi. Kim ne derse desin Bandırma’da Ak Parti gençlik kolları kadar enerjik hem iş hem de akıl üreten başka bir organizasyon yok. Başkanları teşkilatı şirket gibi yönetiyor. Söz sırası gelmişken takdirimizi belirtelim.

Sayın Başbakan’ın her konuşmasını dakika dakika ayırıp bilimsel bir çalışma yapılabilir.

Hangi dakikada ne demiş hangi dakikada kalabalığın heyecanını arttıracak bir şeyler söylemiş gayet görülebilir nitelikte.
Beden dili ile konuşması arasında hiç abartı bulunmuyor.
Profesyonellerle çalışmanın avantajı olsa gerek.Ben kendi adıma seçimlere bir yıl kala daha seçim odaklı bir sunum yapabilirdi diye düşünüyorum.
Ama bunun da beklentilerle ilgili olduğunu belirtmeliyim
belki çok az kişi benim gibi düşünüyordur.
Bence daha çok Büyükşehir olmalıydı.
Ak Parti belediyeciliğine daha çok atıfta bulunulmalıydı.
Bandırma Belediyesinin muhalefet partisinde olması bence önemli bir detay.
Belki de yerel seçimlere odaklandığım için bu şekilde hissetmiş olabilirim.Kim bilir bakarsınız 2014 seçimleri için Bandırma’da bir miting daha yapılabilir.

Tüm liderler için en önemli meziyetin gündem belirleme yeteneğidir. Kalabalıklar arasında verdiğiniz mesaj bir başka liderin tüm etkinlik zamanını çalabilir. Başbakan bu yeteneğini gayet iyi kullanıyor. Daha önce yaptığı projeleri. Son on yılda o şehre kattığı değerleri ortaya koyuyor. Sonra bir şekilde söz muhalefete geliyor ve açıkça bizim ulaştığımız hedeflere onların hayalleri bile yaklaşamaz mesajını net olarak ortaya koyuyor. Özetle ortaya proje koyan, yapan ve yaptığının da reklamını yapabilen lider kazanmaya devam edecektir.

Bandırma için meydan’a bir vurgu vardı ama meydanın kalabalığına mı, yoksa meydanı daha önce ki Ak parti belediyesi yapmıştı ona mı anlayamadım açıkçası.

Başbakan;
Laf değil iş ürettiklerini,
Terör sorunu için müzakereyi sürdüreceğini,
Biga ve Gönen yollarının bitirildiğini,
Sunullah camii restorasyonunun tamamlandığını,
İzmir-Bandırma treni hizmete girdiğini,
Bor üretim tesisi ile bor madeninin daha iyi işleneceğini ve
bölge istihdamına katkı yapacağını,
İdo’yu Bandırma’ya kendisinin getirdiğini,
İMF borcunun bitirdiklerini,
380 bin derslik yaptıklarını,
İsteyenin Kuran dersi alabildiğini,
Hatta imf’ye borç vereceklerini,
Tekirdağ- Bandırma feribotunun yakında hizmete gireceğini,
belirterek iş ve proje odaklı,

Kardeşlerim,
İnsanı öne aldık,
Vatandaşımızla kalpten kalbe bir bağımız var,
Birbirine bağlıyız,
Bürokraside kaybolmadık,
Millete sevdalıyız,
Milletle aramıza engel girmesini de engelledik,
Tek millet, tek bayrak,
Tüm bölgeleriyle kardeş Türkiye,
Sivil toplumla görüştük, sorunları birlikte tespit ettik birlikte çözeceğiz,
Biz gönülden bağlıyız.
Sözleriyle de iletişim odaklı mesajlar verdi.

İlgilenenler için yukarıdaki paragraftan çıkarılacak çok önemli dersler var.
Başbakan Proje ve iletişim odaklı mesajlarıyla Türk seçmeninin yaklaşık yüzde 75’inin kulak kabartacağı önemli mesajlar veriyor. Ve bunu mütemadiyen yapıyor. Dikkat ediyorsanız bu sözlerde zerre kadar ideoloji yok. Zaten bu çağda mesajını ideolojiye boğan bir kampanyanın başarılı olacağını ummak büyük bir hata olur. Önemli bir kısmı siyasete oldukça uzak olan kararsız seçmen kitlesi neden oyunu Ak Partiye veriyor sorusunun yanıtı yukarıda gizli. Ayrıca mesajlarının satır başlarını konuşmasının arasına bu kadar profesyonelce vermeyi başarabilen başka siyasetçi de yok.

Türkiye siyasetinde bir muhalefet sorunu uzun zamandır söylenilegelmiştir.
Ama bizim muhalefet algımız maalesef iktidarı engellemek üzerine kuruludur.
Bunu %50’lerle iktidara gelmiş bir siyasi partinin reformlarına muhalefetin koyduğu katkıdan da anlayabilirsiniz.

Ben bunun dışında muhalefetin özellikle kampanya yönetiminde zaten kendisine oy veren kitleleri hedef alması dolayısıyla oluşan karmaşayı da katarak eleştirmeye çalışıyorum.
Çünkü Muhalefet hem eleştiremiyor,
hem de seçmeni değişimin gerekliliği konusunda ikna edemiyor.
Her mitingi bir seçmen olarak olduğu kadarıyla bir iletişimci gözüyle takip etmeye çalışıyorum.
Dahası siyasal iletişim adına tüm çalışmaları mümkün olduğunca iletişim merkezli eleştirmeye çalışıyorum.
Yani yazılarım kendi dünya görüşümden daha çok profesyonel görüşümü yansıtıyor.
Ve Sayın Başbakan’ın sunumuyla her zaman olduğu gibi yine Türkiye’nin tek lideri olduğunu göstermiş olduğunu düşünüyorum.
Bir de yerel seçimde oyunuz Ak Parti’ye olsun 5 yıl daha kaybetmeyin şeklinde bir mesaj verseydi bence maç başlamadan bitmişti.Bu satırların okurları gözlemlerime güveniyorsa şimdilik maçın ortada olduğunu söyleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>