Belediye Başkanına Seçim Kazandırmak.

Son beş yılı yaşadığı şehre hizmet ederek geçirmiş belediye olanaklarını da bir şekilde elinde bulunduran, bir önceki seçimin kazananı belediye başkanlarının bir sonraki seçime girerken yapacakları hazırlıklar ve kampanya içeriği, seçime ilk kez katılan muhalefet adaylarından bir çok açından farklı olmak zorundadır.

Yeni adayların parti programı, adayın liderlik özellikleri ve kadrosu ön planda iken, Mevcut belediye başkanı için yönetim koltuğuna oturduğu belediye teşkilatının ürettiği hizmetler çok daha ön plandadır ve mevcut dönemde verilmeyen bir hizmetin yeni seçim döneminde hedef proje olarak yansıtılması oldukça zordur.

 

Kısacası mevcut belediye başkanının kampanyası temelde seçime ilk kez giren muhalefet partisi adayının izleyeceği kampanya ile aynı olmamalıdır.

Daha önce de bahsettiğim bir anekdotu tekrarlamakta yarar görüyorum

 

Belediye başkanı olduğu dönemde Burhan Özfatura İzmir’de çok önemli projelere imza atar

elle tutulur gözle görülür yeniliklerinde Özfatura imzası vardır ve

Özfatura İzmir’de önemli bir liderdir artık

Seçim günü gelir ve sandıkta kaybetmiştir Özfatura.

Onuteselli etmek Rahmetli Turgut Özal’a düşmüşer.

Ve Özal dikkat çekici bir not düşer tarihe

“Büyük projeler ile yapılmış hizmet, yenilmiş ve bitmiş çikolata gibidir.

Seçmenler ne yaptığına değil, ne yapacağına bakarlar.

Galiba işin bu yönünü anlatmakta yetersiz kaldık”

 

Yapılmış icraatlar yenilmiş çikolata gibidir.

Bu sözü rahmetli Turgut Özal, İzmir seçimini kaybeden belediye başkan adayı Burhan Özfatura’yı teselli için söylemiştir.

Bu nedenle kampanya çalışmaları esnasında yapılmış icraatlar halkın damağında genellikle bir tat bırakmayacaktır.

 

****

 

M.Ö. 500 yıllarında yaşamış Atina’lı  siyasetçi Aristeides, seçimleri sürekli kazanarak uzun yıllar  boyunca Atina’nın en üst yöneticisi olmuş saygın ve ünlü biridir. Gene bir seçim günü, okuma yazma bilmeyen yaşlı bir seçmen yanına gelip elindeki midye kabuğunu uzatarak, içine adaylardan birinin adını yazmasını istemiş, “Kimin adını yazmamı istiyorsun?” deyince de, “Aristeides’i yazma da, kimin adını yazarsan yaz” demiştir. Çok şaşıran Aristeides ‘Niçin? Ne hatasını gördün onun?’ diye sorunca da, ‘Hayır, ama artık bıktık. Hep Aristeides, hep Aristeides… Yeter, biraz da başkası yönetici olsun!’ diye yanıtlamıştır yaşlı seçmen.

 

Başkanın birden fazla dönem siyaset sahnesinde olan bir figür olması da seçmen kitlesi üzerinde bu tür bir aristeides kompleksi tarzı bir algı oluşmuş olabilir. Yani nereden bakarsanız her ne kadar avantajı gibi görünse de aslında seçilmiş belediye başkanları bu durumda oldukça dezavantajlı konumdadır.

 

****

Yeni adaylar için kampanyanın önemli bir kısmını işgal eden imaj çalışmaları işe mevcut başkan için daha az yer kaplayacaktır. Başkanlık sürecini başarılı iletişim çalışmaları ile geçirmiş bir başkan için son dönemde en önemli girişim pr çalışmalarını daha yüksek seviyede etkileşimle geliştirmektir. Kampanya sürecinin önemli bir kısmının geçmiş hizmetleri anlatmak için kullanılacağını düşünürsek geçmişte kalmamak ve süreci olabildiğince ileriye taşımak önemli bir ayrıntıdır.

Bu yarım kalan projelerin tamamlanması şeklinde de olabilir ama esas olan şehrin temel sorunlarına hâkimiyeti ortaya koyarak çözüm önerileri üretmektir.

Bu anlamda seçilmiş başkanların avantajlı olduğunu düşünebiliriz. Yeni seçilen yerel yöneticilerin yaklaşık iki yıllık başkanlık süresinin belediye bürokrasisinin işleyişini öğrenerek geçtiği söylenir. Bu aslında pek yanlış bir analiz de değildir. İç içe geçmiş ilişkilerden oluşan ve yüzlerce personelden oluşan bir organizasyonu tanımak zaman alacaktır.

 

****

 

Vaad ve proje arasında ilk bakışta dikkat çekmeyen fakat uygulamada ve ifadede kendini gösteren çok önemli bir farklılık vardır. Projelerin her zaman bir hikâyesi olur. Esnaf ziyaretlerinde ve Açıkhava toplantılarında tüm projelerinizi ard arda sıralayarak seçmenlerin kafasını karıştırabilirsiniz. Ama bu gezileri daha önce seçilmiş belediye başkanı olarak yapıyorsanız. “geçen dönem neden yapmadın” sorusu kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle geçmişi anlatmak kadar projeleri hikâyelendirmek de çok önem az eder.

 

****

 

Etkileşim akılda bırakır. Belki seçmen attığınız tüm adımları hatırlamaz ama bir tortu kıvamında da olsanız olumlu bir algı oluşturma adına son dönemin hizmetlerinde seçim yatırımı düşüncesi oluşturmamak projelerin etkileşime açık şekilde sonuçlandırılması gerekmektedir.

Sadece her kapıyı çalıyor olmanın tek başına yetmeyeceği en önemli zaman dilimi seçilmiş başkanların aday adaylığını açıkladığı dönemdir. Küçük bir örnek vermek gerekirse şehirde görünür bir imar faaliyetine girişilirken sıradan bir belediye tesisinin duvarları boyanırken bile yakın çevreye danışmak hatta tüm iletişim kanallarını kullanarak sıradan hizmeti bir iletişim kampanyasına çevirmek oldukça olumlu sonuçlar verecektir.Sonuç itibari ile başkana seçim kazandırmak çeşitli avantajları da barındıran zor bir süreçtir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>