Bursa’nın yeni logosuna dair

BURSA'NIN LALELİ YENİ LOGOSU TANITILDI

Şehirler için de logolar kentin misafirleri ve o kentte yaşayanlar için vaatlerini ortaya koyan en önemli değerlerden biridir. Ticari marka yaratırken nedendir bilinmez öncelik hep logonun oluyor. Marka dediğiniz küçük bir işaretle insanların zihninde bir perde açar. Kentlerde ise bu işler genellikle siyasilerin inisiyatifine bırakıldığı için  logo tasarımı genellikle bir oldu bittiye getirilir.

Şehir dinamiklerinin tasarım süreçlerine katılmadığı bir kent logosu çalışması başta kentlilik kültürüne aykırı bulduğumu söylemeliyim.

Bursa sanırım biraz da benim özel ilgi duyduğum çocukluğunda gördüğüm ve sevdiğim ilk büyükşehir olması nedeniyle olsa gerek hep ilgimi çekmişimdir. Bursa’da kendimi hiç yabancı hissetmem örneğin.

 

İnternette gazete sayfalarını karıştırıken Bursa’nın sanırım Bursalıların da pek farkında olmadığı bir süreçten geçerek yeni bir logoya kavuştuğunu gördüm.

Logo’nun eleştirisini bir kenara bırakarak öncelikle şu logo tanıtım toplantılarında yapılan sunumlara ve logolara yüklenen anlamların abartısına ve anlamsızlığına dikkat çekmek istiyorum.Sabah gazetesinden alıntıyla :

“Türk İslam sanatının en gözde motifi olan lale ve Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu’dan kalan zarif miras çintemani deseni Bursa şehir logosunun temel bileşenleri olarak dikkat çekiyor. Lale, birliği ve zerafeti; çintemani Türk devlet örfünün esasını oluşturan güç, adalet ve bilgeliğe gönderme yapıyor. Osmanlı’nın Bursa’da inşa ettirdiği eserlerde stilize edilerek kullanılan lalenin Anadolu’ya ve tüm imparatorluk coğrafyalarına Bursa’dan yayıldığı biliniyor. Lale bir medeniyet formu haline Bursa’da gelmeye başlıyor. Kültür Bakanlığı’nın kullandığı Türkiye logosunun uluslararası arenada bilinirliğinden yararlanmak da avantaj olarak görünüyor.“

Yalnızca bir amblem olarak kalması gereken logonun omuzlarına siyasetçiler büyük iş yapmış olsun diye büyükçe bir ağırlık yüklenmiş.

Şu lale takıntısından ne zaman kurtulacağız bilemiyorum. Bursa’ya defalarca gittim uzun süreler kalma şansım da oldu ama tek bir lale figürü ile karşılaşmadım desem yeri var. Bu logo’da ya da herhangi bir çalışmada gördüğüm lale fotoğrafları bana sadece Hollanda’yı hatırlatıyor.

Ben sıradan biri olarak logoya bakınca mor- mavi karışımı bir renk görüyorum. Bildiğin mor melankolik bir havası var. Trabzonspor forması gibi bir yerde.

Bu facia ile ilgili yazacak pek bir şey bulamıyorum. Eskiden Bursa Tophaneydi,Şeftali bahçeleriydi, kestane şekeriydi, yeşil bir şehirdir Bursa mora çalan mavi değil.

Siyasetçi aklına değil de Bursalı ajanslara bıraksalardı bu işi sonuç çok daha başarılı olurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>