Referandum’un iletişim kodları..

Referandum'un iletişim kodları..

Seçim kampanyaların süreklilik arz eden kodları genel olarak referandumlar için de geçerlidir. Tarafların seçim yarışına girmeden önce durum analizlerini doğru yapmaları başlangıç adına önemli bir adımdır.

Bölgelerde daha önceki seçimlerde ve referandumlarda alınan oylar desteğin genel değişiminin ortaya konması sahanın genel eğilimini alma anlamında önemlidir.
Yerel ve bölgesel liderlerin genel performansı oldukça önemlidir. Bunu sadece seçim kampanyaları boyunca yapılacak çalışmalara endekslememek gerekir. Yerel liderlerin daha önceki performansı ve mevcut konumu sonuçları direk etkileyecektir. Burada tüm bölgelerde kampanya liderlerinin halkta karşılığı olan kimseler arasından seçilmesinin önemini göz ardı etmemek gerekir.

Referandumu da tüm seçimlerde olduğu gibi liderler kazanır. Bunu sadece genel başkanlık düzeyinde liderlik olarak anlamamak gerekir.

Yerel liderlerin de özellikle parti tabanının harekete geçirilmesi ve gönüllülerin sisteme dahil edilmesi anlamında önemi büyüktür.

Parti tabanlarının sisteme dahil edilmesinin ardından öncelik tabi ki kararsız seçmenler olacaktır. Her seçimin sonucunun belirlenmesinde en önemli güç karasız seçmenlerdir.
Doğru, nitelikli ve bilgilendirici mesajların kampanya boyunca belirli bir strateji dahilinde iletilmesi ve tüm her seçimde kendine has nedenlerle oluşan soru işaretlerinin ortadan kaldırılması kararsız seçmenlerin ikna edilmesine fayda sağlayacaktır.

Parti tabanının ikna edildiği hatta kampanyaya dahil edildiği seçimlerde kararsız seçmenler son sözü söyleyecektir. Kararsız seçmeni ikna eden seçimi kazanır.

Referandum kampanyalarının yerel liderlerin teşkilatla olan bağını güçlendirdiğini de belirtelim.

Değişimi talep eden siyasi kanadın bu değişimin sonuçlarını da net olarak ortaya koyması elzemdir. Statükonun devamından yana oy kullanan kanadın da değişimin getireceklerini ifade ederken korku unsurlarını kullanması zorunlu görünüyor.

Bu da “hayırcı” kanadın negatif bir kampanya üzerinde çalışmasını zorunlu kılıyor ki en zor kampanyalar korku üzerine inşa edilen negatif kampanyalardır.
Muhalefetin önemli hatalarından biri de referandumun genel seçim havasına sokulmasıdır.
Tarafların en büyük gücü aslında siyasi partilerinde de ana uğraş alanı olması gereken ikna edici mesajdır.
Bugüne kadar yapmış olduğu iletişim çalışmalarını analiz eden, ölçen sonuçları üzerinde kafa yoran siyasi partiler başta kendi seçmeni olmak üzere toplumu iyi tanıyan ve toplumu ikna etmek için gerekli olan mesajı üreten partilerdir.
Referanduma en hazır partiler de işte tam da bu tarife uyanlardır.

Bugün bir anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız. Bu değişime hayır diyenlerin eski sistemin erdemlerini anlatmaları zor ama imkansız da değil.
Daha iyi bir öneri sunamadığınızda sonucu etkilemeniz de oldukça zordur.
Hele ki parlamenter sistemin pek parlak olamayan tarihi açıkça önümüzde dururken “Hayır” oylarının daha sağlam temellere dayanması gerekir.

Bugün Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor buna daha önce “hayır” diyen kanadın daha önce yaşadıkları tecrübeyi göz önünde bulundurmaları gerekir. Çünkü önerilen tüm değişimlere “hayır” odaklı yaklaşıyor olmanın negatif zorlukları bu referandumda da peşlerini bırakmayacak. Daha kampanya sürecine girilmeden “Evet” tarafının istikrarlı bir yönetim modeli vadettiğini ama “Hayır” tarafında gelen bir karmaşa olduğunu söyleyebiliriz.

İletişimde düşülecek en önemli hatalardan biri de belirsizlik ortamı yaratmaktır. Bu tarz durumlarla mesajlar asla istenilen düzeyde etki yaratmayacaktır.
Tüm seçimler gibi referandum ortamları da daha önce de belirttiğim gibi yeni siyasiler ve yerel liderler için teşkilatı tanıma ve teşkilatlar üzerinde “lider” olarak tanımlanma fırsatları sunuyor.
Bu referandum sonucunda da yaşadığımız bölgelerde “Evet” oylarıyla ve “Hayır” oylarıyla tanımlanan yeni liderlerle tanışacağız.
Son olarak seçim sandıkta kazanılır bunun içinde sahaya hakim olmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>