Daisy Girl ve 1964 ABD Seçimleri

Siyasi iletişimde televizyon reklamcılığı 1952’de Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Dwight Eisenhower’ın seçim kampanyası ile başladı diyebiliriz

Siyasi iletişimde televizyon reklamcılığı 1952’de Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Dwight Eisenhower’ın seçim kampanyası ile başladı diyebiliriz

‘ i like ike’ ve ‘ Eisenhower Amerika’ya yanıt veriyor” yapımları ile efsanevi başkan tv reklamcılığı ve siyasi iletişim adına çok önemli bir çağın başladığını işaret ediyordu.

 

hqdefault

1964 seçimlerinde etkisi hala tartışılan bir yapıma imza atılır, bu toplam bir dakika süren ve yalnızca bir kez yayınlanan “daisy girl” spotu ile siyasal reklamcılık adına önemli bir eşik atlanmıştır.

Filmde sevimli bir kız çocuğunun papatyanın yapraklarını tek tek kopararak fal bakıyor. Geri sayım yapan tok bir ses ile görüntü kız çocuğunun gözüne odaklanıyor en son yaprakla birlikte ekrana güçlü bir patlama sesi ve görüntüsü geliyor.

Son olarak da Johnson’un sesi duyuluyor çocukların huzurlu sekilde yaşayacağı bir dünya ile karanlıklara bulanmış bir dünya arasında seçim yapmaya davet eden Johnson cümlesini “birbirimizi seveceğiz ya da öleceğiz” diyerek sözlerini bitiriyor.

Atom bombası ile her şey bir anda yerle bir olur. Tabi ki bu kısa reklam filmi ile Goldwater’in seçim kampanyası da.

Vietnam’a atom bombası atılması gerektiğini söyleyen Cumhuriyetçi Goldwater; işi ileri götürerek atom bombasının diğer silahlar gibi kullanılması gerektiğini de savunmaktadır.

Johnson‘un kampanya ekibi ve reklamcıları ise, Goldwater’ın Abd’yi sokacağı macerayı ve dünyayı götüreceği karanlık yönü seçmenlerin zihinlerine bu toplam bir dakikalık reklamla kazımış olur.

Kennedy’nin hafızalardan çıkmayan bir suikast sonucu öldürülmesi üzerine başkanlığa gelen Johnson bir yıl sonra yapılan başkanlık seçimlerinde Amerikan tarihinin en yüksek oy oranlarından birini kazanarak tekrar başkanlığa seçilmiştir.

Tüm zamanların en etkili ve siyasi iletişim tarihinin en ilginç spotu olan “daisy girl” yalnızca bir kez yayınlanmış ve gelen tepkiler üzerine ise yayından kaldırılmış.

Tv reklamı olarak yayınlanamayan spot ilgi çekiciliği ile o dönemin haber bültenlerine konu olmuş ve ünü hızla yayılmış.

36_lyndon_b_johnson

Kimi yorumcular Johnson’un bu tarihi başarısında Kennedy suikastinin önemli bir etkisi olduğunu dile getiriyorlar, Öyle ki Johnson Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen Teksas eyaletinde Cumhuriyetçi rakibi Barry Goldwater’ı açık farkla yenerek 64 ABD başkanlık seçimlerini %60’ın üzerinde oy alarak kazanmıştı . Goldwater ise yalnızca 6 eyalette rakibini geçebilmiş.

Johnson’un ekibi Kennedy’nin popülaritesinden ve rakibinin savaş yanlısı tutumundan oldukça faydalanarak başarılı bir strateji izleyerek önemli bir başarıya imza atıyorlardı.

Siyasal kampanya tarihinin en tartışmalı ve en akılda kalıcı tv spotu olarak literatürde yerini alan Daisy girl tüm zamanların en ilginç siyasal reklamıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>