Demokrasisiz Cumhuriyet.

Cumhuriyeti kabaca Seçilmiş başkanın idaresi altında bulunan devlet. Millet hakimiyetine dayanan devlet şekli gibi tanımlayabiliriz.

Ama başımızda bir cumhurbaşkanı, demokratik seçimle iş başına gelmiş bir hükümet varken adına postmodern darbe denilen asker- sivil hırsızlar tarafından kotarılan bir darbe tertip edebiliriz, ya da Diyarbakır cezaevinde Kürt mahkumlara dışkı yedirip işkence yapabiliriz, faili malum cinayetler işleyip tarihe gönderebiliriz.

Dersim’de alevi yurttaşları organize şekilde bombalayabiliriz hatta varsa birkaç sağ kalan onları da kimyasal ilaçlarla bugünün hukuk sisteminde soykırım denilen uygulamaya tabi tutabiliriz.

Polisin, jandarmanın emniyetin tüm istihbarat birimlerinin gözü önünde bir Ermeni aydını öldürebiliriz.

Cumhuriyetimiz demokratik mi tartışabiliriz ama Cumhuriyet tek başına demokrasi getirmez.

80 yıllık kısa tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.

Bu yazdıklarımdan cumhuriyete inanmadığım çıkarılmasın bu büyük bir yanılgı olur.

İnsan eliyle üretilmiş sistemler arasında biraz daha iyi olanı demokrasidir. O da kendi içinde bazı açmazları bulunan bir sistemdir. Azınlık haklarının baki kalması gibi.

5 senede bir sandığa gidiyorsan bunun adı cumhuriyet oluyor.

Bir ara 46 seçimlerini anlatayım; sandığa gidip herkesin göreceği şekilde açık oy kullanılan ve oyların gizli sayıldığı jandarma dipçiği ile milletin gözlerinin korkutulduğu seçim.

Tam bir cumhuriyetçi ve demoktat!! Chp kepazeliği.

Neyse demokrasisiz cumhuriyet boşunadır. Fikrim bu yönde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>