Gözle görülmeyen bir değer olarak itibar yönetimi

Hepimiz için itibarın dışarıdan bakan gözler tarafında verilen bir değer olduğunu düşünürsek , insanların kendilerini itibarlı olarak görmesi geniş kitleler tarafından itibarlı olarak algılanması anlamına gelmez. Bizler geçte olsa İtibarın iletişimle ilgili bir mesele ve yönetilmesi gereken bir değer olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Aslında İtibar yeni keşfedilen bir şey değil elbette, küçük işletmelerde ülkenin her yerinde soyadımız temiz kalsın felsefesiyle çalışan üreten ve bu temizliğin işlerine doğrudan yarar sağlayacağını düşünen bir kitle ve bu tür bir kültür var. Günümüzde çevre sorunlarını dert edinen, temel insan haklarını felsefi anlamda içselleştirmiş, sosyal sorumluluk adına üretilen önemli politikalar itibarı belirliyor bu da itibarı olmayan markalar için geleceğe dair bir hayal kurmayı zorlaştırıyor.

 

İş yaşamında ve siyasette de farkında olarak ya da olmayarak itibarımızı yönetiyoruz ve itibar bir aracı olarak güven denilen bir sonucu da beraberinde getiriyor. Elbette kurum kültürü ya da siyasal iletişim adına güvensiz bir markanın ya da firmanın sadık müşteriler ya da seçmenler edinmesi düşünülemez bile. Yani bir yerde itibarınızın varlığı oranında yaşama tutunabiliriz ve yapacağımız iletişim hatalarıyla istemeden de olsa kaybedeceğiniz itibarı geri kazanmak ciddi anlamda pahalıya mal olacaktır.

 

İşletmenizin büyük, yüksek kârlı ve güvenilir olması da kimi zaman itibarlı olmak için yeterli değildir. Aynı zamanda yaşadığımız toplumun temel dinamikleri olan hukuk, beklentileri var eden ahlak kurallara da uymak gerekir. Kurumsal anlamda itibarı korumak için de firmaların paydaşlarıyla, yani üçüncü kişilerle olan ilişkileri için temel standartlar oluşturması ve bunlara uyumun göz önünde tutulması gibi temel yaklaşımları dikkate almalı. Yani ortaklar, çalışanlar, yatırımcılar, tedarikçileri ile olan ilişkileri de her zaman çok önemli olmuştur.

 

İtibar için güven, dürüstlük ve iş dünyasında ki doğru tercihlerin yeterli olacağına dair genel bir kanı vardır. İdari işler, insan kaynakları ve pazarlama gibi birimlerde bir politikası hareket planı olan firmaların aslında yönetmekten çok daha önemli işleri olmayan itibarları konusunda bir politikaya sahip olmamaları çok ilginçtir. Oysaki itibarı bir kez kazanılan değil var etmek için sürekli ve güncel bir hareket planı ve dinamizmi olan bir süreç olarak algılamakta yarar var. İletişimi yönetmenin, algıyı yönetmek olduğu yani itibar yönetimi ile algılama yönetimini, bir elmanın iki yarısı olarak var olduğu bir çağda yaşıyoruz. Yani itibarın algılamalar oluştuğu ve kurumsal itibar kuruma yönelik her türlü algılamanın bütünü olduğu bir gerçek. Bu noktada aklımızdan çıkarmamamız gereken şey halkla ilişkilerin bir ikna ilmi olması kurumsal iletişimimizi yönetmek için ilk aşamanın doğru bilgi olduğudur. Ben nasıl biriyim sorusuna sizin verdiğiniz yanıtla dışarıdan bu soruya verilen yanıt arasında ki fark kabaca itibar yönetiminde nerede olduğunuza dair ipuçları verecektir. İtibar insanla ilgili bir meseledir ve buna en önemli sermaye gözüyle bakanlar itibar yönetiminde başarılı olmuşlardır

 

Başarılı bir itibar yönetimi için bir kurumun finansal anlamda başarılı bir performansının olması önemli, sosyal sorumluluk projelerinde görünür olmak ve bu tür çalışmaları desteklemek de oldukça önemli, çalışanlarınıza gösterdiğiniz saygı da itibar hanenize bir artı olarak yazılıyor, çalışanlar için başarılı iş ortamının sağlanması, müşterilerin memnuniyetinin sağlanması kadar önemli. Bundan sonraki aşama iletişimi stratejisinin organize edilmesidir. Kurumlar birlikte çalıştıkları paydaşlara farklı çeşitli iletişim kanallarıyla ulaşmalı ve bilgilendirmede bulunmalılar, kurum içi yatay ve dikey iletişimin de ciddi anlamda önemsenmesi gerekli. Günümüzde şeffaflık çok önemli bir değer. İnternet teknolojilerindeki gelişmelerin de etkisiyle hiçbir şeyin gizli kalmayacağını ve kötü haberin tahmininizden çok daha hızla yayılacağını da dikkate almalıyız. Bu başarılı çalışmalar için son aşama da üretilen değerin çeşitli iletişim kanallarıyla hedefe iletilmesidir. Bu kanalların çeşitliliği de ince bir iletişim işçiliğini zorunlu kılar. Sonuç itibariyle itibar toplam algıdır ve sürekli bir yönetim stratejisine ihtiyaç duyar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>