Her kampanya kendi liderini yaratır..

kennedy jhonson

Siyasal iletişimin üç temel unsuru var ilki kitle iletişim araçları, diğeri etkilemeyi hedeflediğiniz  kitle ve sonuncusu da siyasal aktörler.

Bu aktörler, hedeflenen kitleye yönelik (geleneksel ve sosyal) medyayı kullanarak kendileri ya da siyasal iletişim danışmanları aracılığıyla kampanya stratejisine uygun mesajlar üretirler.

İletişimde “Ölçemiyorsan yapma” diye bir kural vardır.

Eğer iletişimden söz etmemiz gerekiyorsa sonuç odaklı bir tavır değişikliğini de gözlemliyor olmamız gerekiyor.

Zaten temelde kampanya stratejilerini belirlerken de amacımız “onu alma beni al” değil mi?

Son dönemde kampanya sürecinde ikna odaklı iletişim ve ilişki arasındaki temel farklılıkları muhataplarının “kompleksten arınmış” bir zihinle yeniden değerlendirmelerini salık vereceğim yorumlar okudum.

Seçim sonuçlarını analiz ederken rakamlara bakarak gelecek tasavvurunda bulunmanın ortalama bir kahvehane sohbetinden öteye pek bir şey ifade etmediğini belirtmeliyim

Bunca zamandır edindiğim bir tecrübe var, her kampanya kendi dinamiklerini ve kendi liderini yaratır. Yakın zamanda şahit olduğumu kampanyalar da kendi liderlerini üretmiştir.

Ak Parti kampanyasının yarattığı lider konusunu ayrı bir yazıya bırakıyorum.

Sonuç olarak bazı amatör yorumcular için “rakamdan” öteye gidemeyen seçim mücadelesi yeni liderlere iktidar alanının açılması ve kartların yeniden karılması adına önemli sonuçları ortaya koymaktadır.

Seçimi kim kazandı sorusuna gelince. Kimi seçim bölgelerinde en çok oy alan parti, kimi seçim bölgelerinde ise partisinin oyunun üzerine oy koyabilen aday seçimin galibidir.

Dolayısıyla tüm bölgelerde her bir oyla açık ya da gizli bir takım mesajlar verdiğini söyleyebiliriz. Bundan alınacak dersler ise sizin sistemi ve çıkan sonucu okumanızla ilgilidir.

Bu konuda sağlıklı okuma yapabilenler için bundan sonraki seçimlere daha umutla bakabilirler. Bu okuma bile ciddi bir siyaset refleksi gerektiriyor.

Siyaset zor iş, daha da zor olanı o okumayı sağlıklı bir şekilde yapıp işlemeyen sistemi ya da parti teşkilatlarının sorunlarının üstesinden gelecek elle tutulur girişimleri ivedilikle gerçekleştirmektir.

Seçimlerin hemen ardından kampanya sürecini eleştiren ve seçim sonuçlarını kampanya dönemine endeksleyen olabildiğince “sığ” fikirlere kulak misafiri oldum.

Siyasal kampanya yönetimi için en ciddi navigasyon aleti nitelikli anket sonuçlardır. Kampanyaya stratejisine karar vermeden önce belirli kriterlere göre sahadan gelen sonuçları ve gözlemlerinizi tartışmanız gerekir.

Sahadaki sonucun yazılı olduğu raporlar kafi midir?

Elbette onu okumak ve yorumlamak da stratejinin belirlenmesine dair ciddi bir özveri gerektirir.

Sahada nerede olduğunu bilmeyen bir aday ya da danışman için kampanya samanlıkta iğne aramak gibidir hem de karanlık bir odada.

 

Ben bu seçim döneminde daha önce rastlamadığım kadar çok kişinin özellikle kampanya süreçleri hakkında fikir sahibi olduğunu gördüm. Uzmanı bu kadar çok olan bir sektörde elle tutulur iş üretmenin ne denli zor olduğunu takdir edersiniz. Tabi her seçim dönemi sonunda olduğu gibi bu dönemde de bu tipler gerçek işlerine geri döndüler.

Siyaset işi bilenin çok, iş üretenin oldukça az olduğu bir alan.

Siyasi iletişiminden; genel okur yazarlık düzeyinde bile bilgi sahibi olan kimselerle seçim sonuçlarını ve kampanya stratejilerini tartışmak keyifli olurdu.

Ama Bandırma’da “reklam filmleri” samimi olmadığı için seçimin kaybedildiğini söyleyen ilginç figürler olduğunu görünce bu konuda genel bilgi sahibi kimseler bulabileceğim konusunda pek umudum kalmadı.

Kampanya döneminde bahsettiğim “navigasyon” bize hangi dönemde ne kadar oy alacağımızı ve bunların nedenlerinin neler olacağını net olarak gösterdi. Öyle ilginç sonuçlar yakaladım ki kampanya süreci sadece samimi bir temaşa’ya çevirmek gerekiyordu.

Sadece son iki aylık dönemini Ak parti seçmenini değil. Aday adaylığı aşamasında CHP’li seçmenler üzerinde yaptığım ve elle tutulur veriler ihtiva eden bir çok saha çalışması gün yüzüne çıkmayı bekliyor diyebilirim.

CHP’li seçmen kimi tanıyor ve beğeniyor? CHP’de hangi aday adayı yerel seçimlerden ne kadar oy alabilirdi, Tekrar dönüp bakınca ben bile sonuçlara şaşırıyorum.

Belki ilgili kimselerden izin alarak bu anketleri açıklama şansım olur. O zaman aslında Bandırma’nın kime daha doğru ifade ile neye oy verdiğini ya da vermediğini anlamamız biraz daha kolay olacaktır.

Böylece “sözde danışmanların” ve onların gönüllü taşeronlarının zorlama eleştirilerinden de kurtulmuş oluruz.

 

İletişim danışmanlığı zor meslek hem de siyaset gibi herkesin uzman olduğu bir alanda iş üretiyorsanız başınıza iş aldınız demektir. Tüm iletişimciler gibi benimde görevim en doğru olduğunu düşündüğüm stratejiyi ya da iletişim faaliyetini müşterimle paylaşmaktır. Uygulama ise müşterimin elindeki uzman “insan kıymetini” nasıl değerlendirdiği ile ilgili bir konu.

Bu alanda Bandırma’da profesyonel hizmet üreten pek kimse olmamasının keyfini sürüyorum diyebilirim.

Yerel seçimlerin genel analizine gelince; Ak parti için oldukça zor fakat bir o kadar da net bir başarı ile biten seçim sonuçlarından da anlaşılacağı üzere kaset siyaseti her ne kadar Bandırma’da yaklaşık %1-2 civarındaki cemaat oyunu CHP’ye taşımışsa da genel siyaseti etkileyecek düzeyde bir sonuç ortaya çıkarmamıştır.

Görülüyor ki kaset siyaseti Ak parti seçmeninin parti bağlılığını daha da arttırmıştır. Bundan sonraki seçimlerde de buna benzer sonuçlar çıkacağını ve 2015 seçimlerinde Ak Partinin mutlak galibiyetle çıkacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.

 

Ak Parti seçmeni duble yol’a, Marmaray’a ve icraatlara oy vermeye devam ediyor. Ak Parti seçmeni “lidere” oy vermeye devam ediyor görünen o ki bu uzunca bir süre bu şekilde devam edecek.

Peki seçimin galibi kim?  Her parti çeşitli kıstasları değerlendirerek galibiyetini ilan edebilir. Ama öyle görünüyor ki cemaat bu seçimin mutlak kaybedenidir..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>