Jacques Seguela ve Sakin güç Mitterrand

france-politics-exhibition-diaporama

Fransa’da televizyon siyasal yaşama 1960’larda girmiş ama siyasal liderler tarafından etkin olarak kullanılmaya başlanması 70’lı yılların ortalarına bulmuştur.
70 ve 80’li yıllarda yapılan seçimlere damgasını vuran Fransız dahi reklamcı Jacques Seguela çeşitli kampanyalarda önemli başarılar elde etmiş ve özellikle 81 seçimlerinde “La force tranquille ” (Sakin güç) ve yaratıcı dehasıyla ile Mitterand’ın seçilmesinde bir hayli etkili olmuştur.

1981-mitterand

1981-mitterand

Başlarda oldukca büyük bir handikap olarak görülen Mitterrand’ın utangaç, içe kapanık tarzı Seguela’nın ince dokunuşu ve “Sakin güç” sloganı ile önemli bir avantaja dönüşmüştü. Bu oldukça basit görünen ama Fransa iletişim tarihine altın harflerle yazılan fikir, Mitterrand’a iki dönem süren bir iktidarın yolunu açtı. 78 yaşında görevi bırakan Mitterrand Fransız devlet başkanları arasında en uzun süre görev yapan başkan oldu.

Seguela hikâyesini şöyle anlatır: “Ücretli tatillerin olanaklı olduğu Fransa’da daha mayıs başında kafalar tatile çıkar. Doğrudan hiç lafı uzatmadan on satırlık bir mektupla Mitterrand’ın adaylığına adaylığımı koyuyorum. Yanıt gecikmiyor: “gelin birlikte bir yemek yiyelim. “ Yazının şaşırtıcı gücü. Bir yaprak, tarihle bir randevu için karar verebiliyor.

Buluşma “ Pactole’da gerçekleşiyor. Burası Biévre caddesinin iki adım ötesinde yemekleriyle ünlü bir lokanta. İlk sürpriz: Francois Mitterrand vaktinde geliyor. Gecikmeleri o kadar ünlüydü ki efsane haline gelmişti. Hazırlıksız yakalanmıştım. Şaşkınlığım sürüyordu. Güzel buldum onu. İçten biçimlenmiş bir güzellikteydi. Gri serj giysileri yüzündeki anlamı daha bir belirginleştiriyordu. Bütün gazetelerin afişe ettiği mum gibi yüz neredeydi? Soğukluğu nereye gizlenmişti? Kuşkusuz bakışı kanınızı donduruyor ama soğuk ve içe kapanık olduğu söylenen bu adam açıklık, yumuşaklık ve sıcaklığıyla parlıyordu. Her bir sözcüğü bir diyalog oluşturuyordu.

Anneme reklamcı olduğumu söylemeyin o beni genelevde piyanist sanıyor adlı kitabınızı okudum… İnsanlarla kitaplar aracılığıyla tanışmayı severim. Yazı önemli ipuçları verir. Sözün arkasına gizlenmek daha kolaydır. Ama öyle sanıyorum ki siz edebiyattan değil, reklamdan söz etmek için buradasınız..

Bu ilk baş başa görüşmeyle kaynaştık. Müşterime yeniiletişim yöntemimizin ilkelerini uzun uzun anlattım. Başka ünlü biri gülebilirdi anlattıklarıma ama o yoğun biçimde düşünüyor kafa yoruyordu. Siyasal reklam şimdiye kadar kendisini çok sıkmış, hatta sinirlendirmişti. Markanın insanlaşması ilgilendiriyordu onu. İnsanlığa olan büyük saygısıyla sözünü ettiğim bu ürün-varlıklara birden daha mı çok saygı duymaya başlamıştı? Ya da siyasal iletişime uygulanan yaklaşımımızın olanaklarını hemen sezmiş miydi?

Suya atladım:
- Ben sosyalist değilim. Benim tek partim reklam partisidir.
- Önemi yok. Beni ilgilendiren militanlığınız değil, mesleğinizdir.

Belli belirsiz bir sadakat paktını imzalamakta olduğu hissettim.

-         Eğer isterseniz, görüşmeleri sürdüreceğiz, dedi, kahveler içildikten sonra. Reklam işi benim sandığım gibi değilmiş.
Lemborun ve Marilyn’in karşılaşmalarını düşünmekten alamadım kendimi. Mitterrand’la 240 günüm başlıyordu.”

france-politics-exhibition-diaporama

Mitterrand “sakin güç” sloganı ile başkan olmuştu. Bu başarı elbette ki pek de yaratıcı olmayan slogan ile gelmedi diyebiliriz ancak ilgili slogan ve siyasal iletişimin o güne değin pek yabacısı olduğu “star stratejisi” adayın yaşam öyküsüne ve yapısına tam olarak uygundu ve tarihi başarı siyasal kampanya tarihine damgasını vurdu.

Seguela şöyle devam ediyor ” Sosyalist parti beni bağışlasın. Geleceğin başkanı tercihini yapmıştı. İletişimi reklamla sağlanacaktı, siyasetle değil. Hiçbir yoklama, hiçbir inceleme bu kararın ağırlığını bize hiçbir zaman söylemeyecektir. Ama biliyorum ki, Fransız sosyalizmi o günden sonra dünya tarihine, bizim “star sistemimiz” de reklam tarihine girecektir…

 

 

 

Kaynak: Hollywood Lave Plus Blanc /Jacques Seguela

“Le Socialisme, une idée qui fait son chemin”. Affiche pour les élections Municipales de mars 1977.

http://www.planetecampus.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>