Karesi Büyükşehir Belediyesinde seçim kazanmak.

Bandırma için şartlar ne olursa olsun büyükşehir yasasına bakışı şekillendiren en önemli değer yıllardır bitmek tükenmek bilmez il olma hasretidir.

Yani olaya Bandırma’dan bakan birinin süzgecinde Büyükşehir Bandırma’nın il olma hedefini tarihe gömen bir yasadır. Bandırmalının algısı bu yönde.

Ordu ilinin büyükşehir yasasından yararlanması için yaklaşık 50 bin kişinin nüfus kayıtlarını İstanbul ve çevre illerden Ordu ili merkezine aldırdığına bakarsak bizim burun kıvırdığımız büyükşehir projesinin başkaları için ne kadar büyük bir hedef olarak algılandığını anlayabiliriz.

Balıkesir’i büyükşehir yapmak için bir tek Bandırmalı kılını kıpırdatmazdı eminim. Büyükşehir projesinin kazanımlarını aktarmak işimiz değil ama herkes biliyor ki hem Balıkesir’e hem de Bandırma’ya katacağı değer önemlidir

Son on yılın siyasi dinamiklerine imar faliyetlerine bakarsak biraz dengeli bir bütçe ve finans gücü ile neler yapılabildiğini görebiliriz.

Tabi bizim analizimiz öncelikli olarak elimizde iktidar partisi için içinde çeşitli fırsatlar taşıyan ama yine de patlamaya hazır bir bomba da olan bu projenin mart 2014 seçimlerinde seçmene aktarılmasındaki zorluk üzerine.

Elbette ki her proje ve yeni karşılaşılan durum içinde bu tür sorunları barındırır yani büyükşehri anlatmak kadar diğer projelerde de dikkati üzerine toplamak kalıcı bir algı yönetimi uygulamak da belirli zorluklar taşır.

Üzerinde vurgu yaptığımız durumsa Ak Parti için ortalama imar projelerinin ve büyükşehir yasasının aynı anda tepki oylarına olanak vermeden belirli bir strateji dâhilinde seçmene aktarılması üzerine. Yoksa rakipler için çok rahatlıkla bu kampanyayı Balıkesir- Bandırma dostluğuna! çekerek kimin daha zengin ya da büyük olduğunu sorgulayabilirler.

Konuyu siyaset üzerinden değilde iletişim üzerinden tartışmak daha doğru sanırım

İletişimde algıyı yönetmek iletişimi yönetmektir denir.

“mantık ikna, duygular motive eder’’.

Algıyı yönetebilmek için seçmenin motive edilmesi ve onunla duygusal düzeyde iletişim kurulması gerekir. Algılamayı yönetmek için hedef kitlenin değerleriyle çatışacak mesajlardan uzak durmalı.

Hemen hemen tüm iletişimciler değerlerin önemli bir süzgeç vazifesi gördüğünü dile getirir ve bu süzgeçten geçilmeden algı yönetilemez.

Yani kısaca seçmenler eşitler arasında duygularına ulaşabileni tercih ederler.

Demek oluyor ki kazanmak için projelerinizi ortaya koyacaksınız ve iknanın derin dehlizlerinde kaybolmayacaksınız. Zaten seçilirseniz projelerinizi yapabileceğinize dair bir algı oluşturamazsanız işiniz zor.

Bu aralar daha büyük bir zorluk da İl olmayı bekleyen Bandırma için – bu beklentiyi de oldum olası anlayamamış biriyim- Balıkesir’in daha da büyümesi, Balıkesir büyürken Bandırma’nın da büyüyeceğine olan inancın tam olmaması, iktidarın bu konuda algı yönetimini tam olarak yapamamış olmasını da sayabiliriz.

Büyük Balıkesir’in karşısında yarım yüzyıllık hakkı yenmiş Bandırma duruyor.

Ak partili dostlarım buna itiraz edebilirler, ama en azından görüntü böyle.

Olaya bir de algı yönetimi açısından bakalım.

Ortada bir haksızlık yok,

Bandırma gibi büyük onlarca ilçe var

Her ilçe il yapılamaz.

İlçeleri il yapmak için gerek koşul nüfus artışı olamaz.

Balıkesir büyükşehir olunca Bandırma’da bu konuda hakkına düşeni alacak.

Hatta Büyükşehir projesinden en karlı çıkacak ilçe Bandırma olacak.

Bunlar da gerçekler.

Bandırma ile Balıkesir’in coğrafi ve idari yakınlığını saymazsak aslında pek bir ortak noktaları yok.

Bandırma’da daha çok İzmir İstanbul etkisini görebilirsiniz.

Balıkesir daha bir iç egelidir mesela. Fazla detaya girmeyelim.

Demek ki

Bandırma’nın bu projeden ne kadar faydalandığı kadar ne şekilde etkileneceğini de net olarak ortaya koymak lazım. Bu yasayı satır satır insanlara anlatmak dışında büyüme, bütçe gelirlerinde ki artışın daha anlaşılır biçimde ortaya koyulmasıyla yapılabilir. Ama yine de yerel seçime kadar tek tek tüm seçmenlere yasanın detaylarını anlatsanız da Bandırma’da Büyükşehir projesine bakış eğer nitelikli bir algı yönetimi gerçekleştirilmezse Bandırma’nın il olma hayalinin suya düşmesinden öteye gitmekte zorlanır.

Proje yapmak kadar seçmeni vaadinizi gerçekleştirecek gücünüz olduğu konusunda da ikna etmelisiniz

Bu arada büyükşehirle ilgili yazdığımda mutlaka belirtmeden geçemiyorum. Büyük şehir yasası bir devrimdir. Ve ben destekliyorum. Bize düşen iletişimci gözüyle süreci eleştirmek.

Yazımın başlığını “Karesi Büyükşehir Belediyesinde seçim kazanmak” olarak koymuştum. Eğer yeni kurulacak büyük şehir belediyesinin adı Balıkesir yerine Karesi,  yeni kurulacak ilçelerden birinin adı da Balıkesir olsaydı. Yani Bandırma ve Balıkesir Karesi Büyükşehir belediyesinin ilçeleri olsaydı sanırım Bandırma ve çevresinde seçmenlerin Büyükşehir yasasına bakışı daha farklı olabilirdi.

Tecrübelerimle söyleyebilirim ki ancak 77 seçimlerini analiz edebilecek paradigmalarla sistemi eleştirmeye çalışan eski tip siyasetçiler muhtemelen bu söylediklerime burun kıvırıyordur. Ama siyasal iletişim bir algı yönetimi işinden başkası değildir.

Hemen aklınıza Balıkesir’de bu yasaya bakışın ne şekilde etkileneceğine dair bir soru işareti gelebilir. Yasa Nereden bakarsanız Balıkesir’e çok daha önemli avantajlar sunuyor gelişmişlikte Bandırma’nın ardından gelen merkez ilçe de iki ilçe bir de büyükşehir belediyesi kurulmuş olacak.

Şu an itibariyle Balıkesir’in tüm ilçelerinin eşit olarak yararlanacağı hatta Bandırma’nın nüfus yoğunluğu gibi nedenlerle daha karlı olması muhtemel bir değişikliğin gerçekleştiği konusunda Bandırmalılar pek ikna olmuşa benzemiyor. Gerçekte olan budur. Yani özetle Balıkesir Büyükşehir oluyor Bandırma eskisi gibi kalıyor görüntüsü hakim.

Karesi büyükşehir belediyesi algıda Bandırma ve Balıkesir’i eşitleyecekhamledir gibi geliyor bana. Yoksa 50 yıl daha Bandırma seçmenine yaptığınız işin haksızlık olmadığını anlatmak zorunda kalabilirsiniz.

Benden söylemesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>