Online itibar yönetimi

Dijital İletişim

Marka, şirket ya da bir kişi için, başta google olmak üzere arama motorları, sosyal paylaşım siteleri, bloglar gibi internette online mecralar kullanılarak yapılan kampanya yönetimine kısaca  dijital pr denir. Son yıllarda artan internet kullanımının da etkisiyle online itibar yönetiminin önemi artmış ve dijital prgeleneksel halkla ilişkiler yöntemlerini destekleyen bir hal almıştır. Online itibar yönetimi kampanyalarıyla kurum ya da kişi hakkında her konuda en doğru bilginin iletilmesi amaçlanmaktadır. Halkla ilişkiler faaliyetlerinde elde etmiş olduğunuz başarının eksiksiz olarak online ortamlarda da sürdürülmesi ilkesine dayanır. Web ekosistemi içerisinde sizden hakkınızda yazılan tüm girdiler dijital pr’ın konusudur. Olumsuz algı yaratacak içerikten kurtularak ya da doğru mesajları ileterek müsterinizin ya da seçmeninizin güvenini arttırabilirsiniz.

 

Etkili bir online itibar yönetimi için şunlara dikkat etmeli

 

  • İnternet siteniz web ekosistemine çıkış kapınızdır. Kolay anlaşılır ve sizinle ilgili bilgileri net olarak, doğru dili kullanarak ve en uygun arayüzle paydaşlarınızın karşısına çıkmalısınız. Öncelikle bir web siteniz olmalı, anlaşılabilir bir dille yazmalısınız, web siteniz kullanıcı dostu olmalı. Son dönemde browser seçenekleri çoğaldı tüm tarayıcılarla kolaylıkla ve hızlı açılan bir site tasarlamalısınız, İnternet kullanıcılarının yarıdan fazlası mobil cihazlar kullanıyor yani siteniz mobil cihazlara da uyumlu olmalı.
  • Web siteniz arama motorlarında rahatlıkla bulunabilir olmalı, Seo çalışmalarına dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda size yardımcı olacak onlarca ücretsiz içerik internet ortamında sizleri bekliyor.
  • Sosyal medyada olmak bir zorunluluk, kullanıcılar sitenizden sosyal medya kanallarına kolaylıkla ulaşabilmeli. Tabi ki sosyal mecralarda aktif olarak var olmak ve paylaşımları belirli bir düzen içerisinde yapmak da önemli. İnternette bıraktığınız ayak izinizi iyi takip etmelisiniz. Eğer siz takip etmezseniz aslında sizi yansıtmayan bir içerik paydaşlarınız tarafından kolaylıkla görüntülenebilir.
  • Web sitenize ziyaretçi çekmek için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz ayrıca internet reklamları da ziyaretçi trafiğini arttıracaktır. Ama içeriğin ilgi çekiçi olmasına dikkat etmelisiniz . Yani gerçekte sizi yansıtmayan içerik itibarınızı olumsuz etkileyebilir.
  • Son dönemlerin popüler çalışmalarından olan bloglara ya da internet sitelerine tanıtım yazısı göndermek arama motorları için olumlu sonuçlar verebilir.

 

Yaşadığımız iletişim ortamında markalarla müşteriler arasındaki sorunlar online araçlarla çok daha geniş kitlelere iletiliyor. Hatalı içeriklerin yıllarca internette kalacağını da unutmamak gerekiyor. İşimiz uzun ve zahmetli ama sizinle ilgili doğru bilgiyi müşterinize ya da paydaşlarınıza iletmek ve bıraktığınız algıyı yönetmek elinizde..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>