Recep Şekerci’yi konumlandırmak.

bandırma-5-yıl-daha-kaybetmeyecek

Siyasal iletişim temelde mesaj, strateji ve organizasyon bütününden oluşur ve mesaja sadakat stratejinin temelini oluşturur.

Kampanya dönemlerine sıkıştırılmış siyasal iletişim faaliyetlerinde öncelikli aşama adayın ve rakibin konumlandırılması ile ilgilidir.

Adayı siyasal marka olarak konumlamak aslında kolay gibi görünebilir ama ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur. Nitelikli bir konumlandırma için aday olunan bölgenin siyaset haritası kadar adayın birikimi de oldukça önemlidir.

Kısacası konumlandırma ciddi emek ister ve o olmadan yarış biraz daha geriden başlayacaktır.

Gündelik tüketim için üretilen siyaset adayların geçmişlerini yüzlerine vurmaktan sakınmayacaktır. Özellikle seçim yarışının kızıştığı ve bel altına ateş edilecek dönemlerde iletişim stokunuz önem arz edecektir.

Geçmişteki başarılarınız,

Bir organizasyonu yönetmedeki disiplin ve sonuç almadaki başarınız artı hanenize yazılır.

Seçmenler genellikle kendileri gibi gördükleri kimselere oy verme eğilimindedirler. Hatta bazı araştırmacılar seçmenlerin önce oy verdiğini sonra karar verdiğini espirili bir dille dile getirmektedir.

Bu demek oluyor ki Projelerinizden hatta geçmişteki başarılarınızdan çok daha önemli olan bir şey vardır ki o da seçmenle “duygusal” bağ kurabilmektir.

Sanırım bir siyasal iletişimci için en kolayı görece olarak “başarısız” bir belediye yönetiminin olduğu bir şehirde iktidar partisinin geçmişi “başarılarla” dolu itibarı yüksek bir adayını siyaset haritasında konumlandırmak olsa gerek.

Ben sahanın gücüne inanan bir iletişimciyim yani sokağa hakim olanın sandığa da hakim olacağı gerçeğinin farkındayım.

Etibor gibi stratejik öneme sahip bir işletmenin başarılı bir yöneticisinin Bandırma belediyesini de “asfalt” belediyeciliğinden birkaç adım daha ileriye taşıyacağından da şüphem yok. Ama benim şüphelerimden daha önemlisi sahanın bu gerçekliğe verdiği tepkidir. Tepki kimi zaman belediye yönetimine olan tepki olabileceği gibi kimi zaman da genel siyaset üzerinden de olabilir.

Genel siyasetin derin dehlizlerinde kaybolmadan bir kentin ve dolayısıyla beş yıllık bir zaman diliminin yöneticisini seçmek aslında zor bir görev, her zaman dile getirdiğim gibi bir surec olarak siyasal iletişimin içerisinde barındırdığı en zor ve ilginç aktör ‘seçmen’dir..

Seçmen umut dolu mesajlar görmek ister. Kendisiyle “sen” tadında iletişim kurulmasını bekler.

Evli, Bir çocuk babası ve kimya mühendisi bir adayın, istifa etmeden önce yönettiği kurumda attığı tüm adımlar, grafiklere dökülmüş başarısı, haberler konu olmuş ar-ge çalışmaları, işletme karlılığı kadar çalışanların işlerine olan bağlılığı vb gibi tüm detaylar bu tür bir siyasetçinin konumlandırılması için önemli araçlardır.

Bundan sonraki aşamada yerel siyasette özellikle bölgenin siyasal haritası, bu haritada yönetici konumundaki siyasetçilerin geçmişleri ticari ve siyasi başarıları, yerel seçimler için kentleşme adına atılmış adımlar vb diğer detaylar adayınızın nereye konumlanacağı konusunda ipuçları verir.

Recep Şekerci için ise belki her siyasetçiye nasip olmayacak bir yöneticilik geçmişi ile doğal bir liderlik durumu söz konusu ve görebildiğim kadarıyla rakiplerinden ayrılan en belirgin özelliği de bu.

Yani sahada Recep Şekerci için Bandırma belediyesini yönetemez ya da başarılı olamaz tarzı bir veriyi hiç duymadım desem yeri var.

Bandırma gibi ilginç bir siyasal haritaya ve o kadar da ilginç siyasetçilere sahip bir şehir için sadece yönetim başarısına dair bir ikna sürecinin bile önemli bir ayraç, rakipler arasında bir avantaj olduğunu görmek siyaset kalitemizi de ortaya koyuyor.

Bandırma siyasetindeki kaliteyi tabi ki henüz birkaç ay önce aktif siyasete atılan birinin omuzlarına yükleyecek onun üzerinden tanımlayacak değiliz.

Ben siyasetçilerin en verimli dönemlerinin bu dönemler olduğuna inanıyorum, Özellikle de yerel siyasette. Bence Bandırma Belediyesini emin ellere teslim etmek gibi bir derdimiz varsa genel siyaset argümanlarından daha çok siyasetçilerin kendilerini nerede konumladıklarına bakmak gerekir.

 

Yaşamının son 25 yılını sonuç odaklı işlerle geçirmiş biri için siyasete atılmak ikna süreçlerinden geçmek zor iş olsa gerek, Recep Şekerci Etibor bilançolarına bakıp karlılık- başarı durumunu gözlemlerken, Bandırma Belediye başkanları elleri ceplerinde kokteyl açılış vb halkla ilişkiler faaliyetlerine imza atıyordu.

 

Mesleki uzmanlık siyasetçileri bir adım öne taşır, Rakipleriniz mesleki birikimleri ile ön planda değilse arena size kalmış demektir.

Yukarıdaki satırlarda “dikkatli okuyucular” ve “özentili danışmanlar!” için hem temel siyasal iletişim bilgileri hem de bir siyasetçi konumlandırması bulunuyor.

Recep Şekerci Bandırma için “ Bandırma’ya çivi çakarak iş üretebilecek ,bu işi bilen adamdır” bunu ben yapmadım 25 yıllık yöneticilik birikimi ile kendisi ve beceriksiz yönetim tarzları ile Bandırma belediyesinin geçmişteki yöneticileri yaptı..

 

Seçimi kim kazanır bilemem yeter ki Bandırma 5 yıl daha kaybetmesin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>