Strateji, Hikaye ve Ak Partiye kim kazandıracak

20131113_politicianspundits

Kampanya süreci siyasal iletişim faaliyetleri üzerinde epeyce kafa yorulması gereken bir takım çalışmaları dikkatle yapmayı zorunlu kılar.

Yani kısa sürede çok şey yapmalı, çok yol alıp çok konuşmalı ama krize neden olması muhtemel birçok şeyi de önleyecek donanıma da sahip olunmalı.

Bu faaliyetler farkındalığı arttırmak için yapılır.

Başlangıçta temel bir strateji belirlememişseniz kampanya boyunca sizin için temel sorunun ya da handikapların neler olacağını bilmiyor ve bu yönde bir iletişim faaliyeti izlemiyorsanız diğer adayların arasından sıyrılmış olsanız bile rakibiniz karşısında varlık gösterme şansınız azalacaktır.

Yani önce dezavantajlı olduğunuz konuları masaya yatırmanız gerekiyor.

Özetle strateji her şeydir. Ve kağıda dökülmeyen strateji aslında yoktur.

Yanı hedefi belirlenmemiş bir iletişim faaliyeti yapılmayana eşdeğer olacak hataları da beraberinde getirebilir. 

Bu strateji dâhilinde basında yer bulabiliyorsanız bunun olumlu sonuçları olabilir siyasetçiler basında amaçları ne olursa olsun var olmak isterler. Temel stratejiye destek sağlamayacak bir geleneksel medya çalışması zaman kaybından ibarettir diyebiliriz.

Bütüncül mesajın tespiti tüm kampanyaların en çok zaman alan kısmıdır. Doğru yapılmış araştırmalar toplumdaki temel talepleri ortaya çıkarmada yardımcı olacaktır.

Kampanya stratejileri de bu taleplerden ortaya çıkar.

Eğer başkan adayıysanız ve kampanyanızda strateji belirlemek için pek kafa yormadıysanız kısaca ‘boşuna uğraşmışsınız’ diyebiliriz.

Kampanya süresince temel stratejiye ve mesaja sadakat kazanma yolunda atılacak ilk adımdır.

Kampanyaya bütüncül yaklaşmak aday olunan bölgede iktisadi yapının, sosyal ve siyasal gündemin derinliklerine inilerek bir strateji oluşturmayı gerekli kılar.

Siyaset iletişime eşittir ve bu iletişim uzun dönemli stratejilerle anlam kazanır. Seçmen algısında adayın kararlı bir bütün oluşturması da bu stratejilerin bir sonucudur.

Ben genel olarak analizlerimi yaparken bütüncül yaklaşımı kullanıyorum.

Yani önce ülke gündemini, toplumun gündemde nerede durduğunu daha sonra da bölgesel farklılıklardan meydana çıkan temel sorunları.

Bu detaylar ışığında kendi konumlandırmasını yapmayı başarabilmiş adayların seçim döneminde de başarılı sonuçlar yakalamaya en yakın adaylar olduğu kanısındayım.

Analizlerimi şehirde aday adayları üzerinden yürütünce kimi eleştiriler alıyorum.

Ama yine bu analizlerimi adayların kampanya performansını dikkate alarak kaleme alıyorum. Yani yazılarım ve analizlerim adaylarla özel ilişkilerimin ötesinde bir içerik taşıyor. Eğer dikkatle okunursa anlaşılacaktır, sebep sonuç ilişkisini de detaylandırmaya çalışıyorum

Dostlarımız alınıyorlar.

Kimin kazanacağı konusundaki fikirlerim tamamen kendi analizlerime dayalı.

Ak parti aday adaylarının hepsi çok değerli ve iyi niyetli insanlar buna zerre şüphem yok. Ama seçim başarısı iyi niyetin ötesinde bir bütünleşik algı yönetimini de zorunlu kılıyor.

Ve ben bu açıdan bakarak kendi kampanyasında benim için heyecan yaratan söylemi ile de dikkat çeken adayların kazanmaya daha yakın olduğunu düşündüğümü belitmeliyim

Bu analizlerimde genel olarak yazılarımı takip edenlerinde kolaylıkla kavrayabileceği temel siyasal iletişim teknikleri üzerine bina etmeye çalışıyorum.

Amacım hiçbir zaman bir partiye ve adaya yazılarım aracılığı ile avantaj sağlamak olmadı.

Öyle olsaydı bu sütunu ticari ilişki içinde olduğun siyasiler için kullanırdım.

Hala da öyle bir amacım yok.

Bu şehri yönetmeye aday olacak, siyaset haritasında kendini sağlam bir şekilde konumlandırmış, iletişim faaliyetleri ile ciddi bir farkındalık yaratmayı başarmış adaylarında zaten benim sütunlarıma ihtiyacı olmayacaktır.

Bu anlamda Ak Parti adayları Sevgili Alp Bostancı, Aydın Özen ve Bora Öziş’in benim övgüme ihtiyaçları olmadığını da söyleyebilirim.

Analizlerim hatalı olabilir. Bir kampanya yöneticisi bir siyasal iletişim yazarçizeri olarak ortalama bir siyasetçiden ya da acemi bir reklamcıdan farklı şeyler düşünüyor ve yazıyorsam okurlar bunu mesleki tecrübelerime bağlarsa memnun olurum.

Zaten aynı şeyleri söylüyor olmamda pek anlamlı olmazdı.

Son olarak.

Başarılı bir strateji ve kampanyaya için yaratacağınız hikaye ile seçmen bilincini yönetebilir algısında olumlu bir intiba bırakabilirsiniz.

Hikayeler stratejik gücünü kendileri yaratır.

Siyasal danışmanlar adaylara hikayelerini ön plana çıkarmalarını tavsiye ederler.

Özetle bir hikayeniz yoksa biri adınızı listeye yazsa bile seçmende karşılık bulamazsınız.

Bana inanın çünkü bunu defalarca tecrübe ettim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>