Su Kesintisinin Seçim Sonuçlarına Etkisi

2014 Mart ayı dikkat çekici değişimlerin yaşanmasına gebe. Chp’de aday bolluğu ve dinamizmi ile gündeme oturmuş görünüyor. Bu gibi süreçlerde yerel medyayı izlemek sureci anlama adına önemli bilgileri vermeye yardımcı olacaktı. Yerel gündemi işgal eden siyasi hareketlilik siyasi partiler adına önemli ipuçları verir.Seçimi kazanmayı en çok isteyen hangi siyasetçi ya da parti ise onu bu gündemi okuyarak öğrenmek hiç de zor değildir. Sahada konuşuluyor olmak önemlidir, en sıradan seçmenin bile partinizde kimin belediye başkanı adayı olacağını tartışıyor olması geniş kitlelerin siyasete katilimi anlamında çok yararlı olduğu gibi kendi kitlenizin dinamizmini arttırma seçmeninizi sandığa getirme ve siyasetsiz seçmen üzerinde gözle görülür algı bütünlüğü sağlama adini oldukça önem arz eder. Yani açıkça görünüyor ki ortalama seçmen kadar kendi tabanınıza da seçimi kazanacak aday olduğunuz algısını üretmeniz gerekecektir. Bu oldukça zor bir süreç. Kimi zaman sansınız, kimi zaman siyasal iletişim yeteneğiniz kimi zaman da rakip partinin konumlandırma hataları dolaysıyla bu konuda önemli bir ivme kat edebilirsiniz.

Kendi adıma 2014 seçim kampanyasının 2009 seçimlerinin nitelikli bir analizi ile başlaması gerektiğine inandığımı belirtmeliyim. Tabi bu analizi seçim sonuçları üzerinden yapmak hem çok kolay hem de konforludur ve genel olarak doğru sonuca ulaştırmaz. Daha önce alınmış hiçbir oy daha sonra alınacak oyların garantisi olamaz. Bu anlamda yarışın başa baş geçeceğini söylemek yersiz olmaz.

Kararsız seçmeni anlamak kampanyayı yarılamak demektir. Seçimlere üç ay kala seçmenin gözle görülür bir kısmı kararını çoktan vermiştir. Kampanya için en değerli son 3 haftaya girerken ise bu aralık oldukça daralmış ve henüz kararını vermemiş seçmen yaklaşık %10–15 bandına sıkışmıştır.Kararsız seçmenler tüm siyasi partiler ve adaylar arasında kararsız olabilecekleri gibi iki siyasi parti ve aday arasında da karar verememiş olabilirler. Bu süreç kazanmaya en yakın görünen adayın lehine işler. Tabir çok uygun mu bilemiyorum ama kimse kaybeden ata oynamak istemeyecektir.

Kampanya sürecinin son 3 haftası ise bir bütün olarak algılamak yerine 3 farklı hafta olarak algılanmalıdır. Son 21 günlük süreç ayrı bir yazı konusu o nedenle şimdilik detaya inmeyelim.

Çok özet geçmekle birlikte kampanyanın başlangıç aşamalarına değindik. Bu arada seçmenin parti aday ve daha önce üretilmiş hizmet ve siyasetle ilgili ne düşündüğünü bilmek oldukça faydalı olacaktır. Bu anlamda saha araştırmaları eğer doğru okunursa çok önemli kaynak oluşturur. istatistik yaşama bir projeksiyon tutabilir ama yaşamın ta kendisi değildir o anlamda sınırlı bir etki alanı olduğunu da unutmamak gerekir.

Seçim gününden yaklaşık bir yıllık süreçte üretilen tüm hizmetler buna teşkilatlar tarafından üretilen çarpıcı RP çıktılarını da ekleyebiliriz secim sonuçlarını etkileme anlamında önemlidir. Ve adayın kampanya konumlandırılması anlamında önemli bir içerik üretir. Bu süreçte geçmişte yaşanan olumsuz durumları iletişim hatalarını hatırlatmamak  gerekir. Günümüz yerel siyasetinde kriz yönetiminin profesyonelleşmesi anlamında hiçbir olumlu adim göremiyoruz bu da çok basit hamlelerle üstesinden gelinebilecek iletişim hatalarının skandallara dönüşmesinde oldukça etkili oluyor diyebiliriz.Günümüz yerel siyasetçisi itibarini yönetmek zorunda olduğunu ve bunun için de siyasal iletişimden yararlanmak zorunda olduğunu anlayabilmiş değil maalesef.

Akmayan musluğun sandığa etkisi

Bu kısmı oldukça net yorumlamaya çalışacağım. Bir talihsizlik olarak niteleyebiliriz. Seçimlerden bir kaç ay kadar sonra ulusal haber kanallarına bile gündem olmuş bir su sorunu yaşamıştık. Böyle bir sorunun yaklaşık 3 yıl sonra gündeme gelmesini sağlayacak ve seçmeni etkileyebilecek tek bir olay vardır. O da suların tekrar musluklardan akmıyor olması. Bandırma’nın su sorununu şanssızlık olarak yorumladık. Zira Belediye yönetiminin bu konuda pek kusuru bulunmuyor diyebiliriz.  Bugünlerde ayni sorunu yeniden yaşıyoruz, bu sorunun yaşandığı her gecen gün bizi 2010’daki katlanılamaz surece geri götürecek ve mevcut belediye seçim sonrası ve öncesi şehri susuz bırakmakla suçlanacaktır. Algi bütünlüğü anlamında suyun olmadığı her gün bizi ve geniş seçmen kitlelerini geçmişe götürür. Ve bu da çok ciddi etkiler bırakabilir.

Bandırma büyüklüğünde bir sahil kasabasında Chp’nin %25′in üzerinde aldığı tüm oyların kararsız seçmenden geldiğini söyleyebiliriz. Bu da 2009 seçimlerine göre %10’luk bir dilim yapar bu açıdan baslarsan ayni seçimlerde sol partilerden DSP’nin aldığı oyların neredeyse tamamı (aday faktörüne bağlı olarak) kararsız seçmenden gelmiştir (Bunu seçenekler arasında daha iyi olana son dönemde karar veren seçmen kitlesi demek daha doğru olabilir. Bu kitle bir siyasi partinin tabanı değildir.) ve iki sol partide yaklaşık %20lik bir kararsız seçmen emanet oyu bulunmaktadır. Ve bu süreç yani musluklardan akmayan su kararsız seçmenin oylarını ilgili partilerden kararsızlar hanesine taşımaya Chp’nin oylarını da kendi gerçek durumuna getirmeye devam etme olasılığı barındırmaktadır. Hemen söyleyelim bu analizi diğer bağımsız değişkenleri sabitleyerek yaptık. Tabi ki ne kampanya ne de siyasal iletişim sureci tek değişkenle açıklanamaz. Ama her siyasi partinin kaygan biz seçmen kitlesinden oy aldığını ve tabanlar arası geçişkenliğin olağan dışı durumlarda daha kolay gerçekleştiğini unutmamak gerekir.

 

Yeri gelmişken bir de tüyo verelim Bandırma’da secimi kazanmak isteyen partilerin kesinlikle sosyal demokrat kökenli adaylarla yarışa girmesi gerekiyor. Bunun okuyamayan teşkilatların 2014 seçimlerinde tarihin tozlu raflarında yerlerini alacağını göreceğiz. Belediye’ye de tavsiyemiz bir an önce suyu musluğa kavuşturmaları. Krizi ve beklentiyi yönetemeyen idareler için bu süreçler çok can yakıcı olabilir. Bandırma Belediyesi de maalesef bunları pek beceremiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>