Ücretli otopark alanları üzerinden siyaset üretmek

Ücretli otopark alanları üzerinden siyaset üretmek

Otopark’la ilgili sorunun çözümüne dair pek bir fikrim yok doğrusu.
Sanırım caddeleri satma kolaycılığından daha gerçekçi çözümler peşinde koşmak, daha akılcı çözümler üretmemiz gerekecek.
Mesela katlı otopark yapabiliriz.
Hem de sattığımız sokaklardan gelen parayla. Çok maliyetli bir şey olduğunu da sanmıyorum.
Neyse kent sorunlarını bir bilene bırakalım da bu Parkomat sürecinin iletişim eksenli olarak kime pozitif katkı sağladığı üzerine bir tartışma yapalım.

Bu konuyla ilgili birkaç basın bülteni okuyana kadar açıkçası ben de durumun pek farkında değildim.
Yani Belediyenin altına imza attığı sözleşmeden benim gibi haberdar olmadığını bilmiyordum mesela.
Ya da sözleşme imzalanan firmaya Bandırma’nın tapusunu verecek kadar işi ileri götürecek samimiyeti kendilerinde bulmasını da anlayamadım.
15 dk ücretsiz park uygulamasının sözleşmede olduğunu.
Ama sözleşmenin bu kısmından kimsenin haberi bile olmadığını.
Zammı Büyükşehir yaptı çıkışı ile hafifletilebilecek bir durum değil öyle değil mi?

Ne kadar iyi siyasetçi olduğunuz kötü zamanlarda ortaya çıkarmış. Krizleri iyi yöneten belki de kriz öncesinde gerekli adımları atan “liderlerden” bahsediyorum.

Gördük ki trajik bir imza Bandırma caddelerini sorgusuz sualsiz bir özel şirkete teslim edebiliyor.
Bu taşı hangi akıllı kuyudan çıkarabilecek hiç fikrim yok doğrusu.
Parkomat süreci maalesef bu ilginç sözleşmenin altına imza atan yetkililerin aslında hiçbir yetkisi olmadığını gösterdi.
Yeri gelmişken belirtelim siyasetçiler seçilmiş davranış göstermeyi bırakıp içinden geldiği gibi konuşmaya başladıklarında ciddi bir sorun var demektir.
Üslubunun her daim takdir ettiğimiz Belediye başkanımızın Belediye meclisinin Ak Partili üyelerini ayar veren çıkışı buna güzel bir örnek olabilir.

Geldiğimiz noktada kimse park ücretlerine zammı kimin yaptığını tabi ki tartışmıyor.
Hele ki Büyükşehir Belediye meclisinin kararı ile ücretler tahminlerin de altına çekilince tartışacak bir şey de kalmadı.
Ama uygulamada ortaya çıkacak sorunlar sanırım bu satış kararını kim verdiyse onun aleyhine çalışacaktır.
Yani park sözleşmesine imza atarak cin’i lambadan çıkaranlara.
Henüz uygulanmaya başlamamış olsa bile otopark ücretlerinin bu seviyeye indirilmesi ciddi bir siyasi hamle gibi duruyor.

Büyükşehir’e ve Baski’ye hizmet etmenin akıl tutulması yaşadığımız şu dönemde tam olarak neyi ifade ettiği konusunda ciddi bir fikir birliği yok.
Av. Yılmaz Özdemir şöyle demiş” Baski’nin işlerini kolaylaştıracak hamleler yapmak Bandırma’ya su hizmeti getiren bir kuruma ve Bandırmalılara hizmet yapmaktır. Yani Belediye Başkanının kendisinin de meclisine üyesi olduğu Büyükşehir’e hizmet etmeyi düşman kuvvetlerine hizmet gibi yansıtmak şov yapmaktır”

Bu yaklaşımdan sonra Belediye Başkanımız Cadde park yerlerine ödenen ücretin saatinin 1 TL’ye düşürülmüş olmasından mutlu mudur meraktayım doğrusu.

Bir gazete Ak Partili meclis üyelerine bize mi onlara mı çalışıyorsunuz tadında bir habere imza atınca bu kafa karışıklığının tüm kesimlerde kesintisiz bir şekilde var olduğunu da anlamış olduk.

Birileri daha yüksek sesle Bandırma’nın Balıkesir Büyükşehir sınırlarında olduğunu ve Balıkesir’de her noktanın Büyükşehir’in sorumluluğu altında olduğunu ve Büyükşehir Belediyesinin de Bandırmalıların Belediyesi olduğunu daha yüksek sesle ifade etmesi gerekiyor anlaşılan.

Gelelim bu maçı kazananın kim olduğuna.
Av. Yılmaz Özdemir belki biraz da şansının yardımı ile otopark ücretleri, 15 dk ücretsiz park hakkının firma tarafından iptali, tekerleklere takılan hareket engelleyici kilit uygulamasına gelen tepkiler ve Bandırma Belediyesinin bu konudaki suskunluğu vb konularla farkındalığı arttıran ve Bandırma Belediye yöneticilerinin sözleşmeden kaynaklanan haklar konusunda bilgi sahibi olmadığını ortaya koyan basın çalışmaları ile bu sürecin kazananı olmuştur.
Belki de en büyük şansı bu sürecin tartışıldığı en ciddi noktada Büyükşehir’in hamle yapması oldu.

Siyasetçi siyaset üretmeli.
Körler sağırlar birbirini ağırlar modeli bitti.
Açılışların, sergi, kongre vb organizasyonların konukları değişebilir.
Ama konusu ve gündemi de üretmeyi başaranların siyasetidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>